Narzędzia:

26 października 2017 r.

26.10.2017

W Senacie 26 października 2017 r. zainaugurowano obrady IV Europejskiego Forum Mediów Polonijnych. Marszałek Stanisław Karczewski zapewnił dziennikarzy polonijnych, że w Polsce istnieje zgoda w kwestii polityki polonijnej. „Chcemy wspierać Polonię i utrzymywać łączność z Polakami za granicą” – stwierdził. Dodał, że w 2018 r., jeśli parlament zaakceptuje tę propozycję, z 75 do 100 mln zł wzrośnie wysokość środków, które znajdują się w dyspozycji Senatu na opiekę nad Polonią.

W IV Europejskim Forum Mediów Polonijnych, zorganizowanym pod patronatem marszałka Senatu przez Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Europejską Unię Wspólnot Polonijnych uczestniczyło blisko 60 dziennikarzy, redaktorów i wydawców z mediów polonijnych z całej Europy.

W swoim wystąpieniu marszałek Stanisław Karczewski podziękował polonijnym dziennikarzom za ich pracę: „Dziękuję, że podtrzymujecie więzi z Polską, że chcecie budować łączność Polonii z ojczyzną, dziękuję za to, że pielęgnujecie piękną polszczyznę”. Jak poinformował, w 2017 r. pieniądze na medialne przedsięwzięcia powinny szybciej trafić do wnioskodawców. Zachęcał też przedstawicieli mediów do włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tak by dzięki ich informacjom, przypadająca w 2018 r., rocznica stała się wielkim świętem wszystkich Polaków – w kraju i za granicą.

„Forum Mediów Polonijnych to ważne wydarzenie – płaszczyzna wymiany doświadczeń, rozmowa o wyzwaniach, jakie stawia przed nimi zmieniająca się rzeczywistość, a także możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć” – mówiła wicemarszałek Maria Koc, otwierając spotkanie w Senacie. Podziękowała za trud, jaki dziennikarze polonijni wkładają w funkcjonowanie swoich mediów, które nie są komercyjne – w poszukiwanie środków i wysiłek organizacyjny. Jak podkreśliła wicemarszałek Senatu, wszystko to po to, by utrwalać polską tożsamość, promować Polskę i integrować Polaków za granicą. W jej opinii ta integracja będzie miała szczególny wymiar w 2018 r., kiedy będziemy świętować obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „To jest wyzwanie dla nas, ale także dla państwa, aby we wspólne świętowanie włączyć jak najwięcej Polaków za granicą, aby w Polsce pokazać jak świętuje Polonia” – powiedziała wicemarszałek Maria Koc.

Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska podkreśliła znaczenie relacji z macierzą Polonii i Polaków za granicą. „Jest to piękne, że chcecie przybywać do Senatu, który jest opiekunem Polonii. W rozmowach podkreślacie, że odczuwacie bliskość macierzy. Nam także zależy na tych relacjach. Od początku kadencji wsłuchujemy się w wasz głos, bo chcemy dobrze, skutecznie i sprawiedliwie dzielić środki na Polonię, których depozytariuszem jest Senat” – mówiła. Senator wyraziła nadzieję, że pieniądze przekazane mediom polonijnym będą służyły budowaniu dobrego imienia Polski i wizerunku Polaka w świecie. Z zadowoleniem odnotowała, że w forum uczestniczą zarówno ze wschodu, jak i zachodu Europy. Podziękowała, że media polonijne chcą być obecne na forum i współpracować z Senatem.

„W Senacie spotykają się dziś przedstawiciele władzy ustawodawczej, wykonawczej i 4. władzy, jaką jest prasa” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Wyraził zadowolenie, że dochodzi między nimi do dialogu na temat spraw dotyczących Polski. Wiceminister podkreślił, że w ostatnich latach doszło do „rewolucji polonijnej, jaką robi rząd PiS”. Zaznaczył, że składa się na to ustawa o repatriacji, która ma pomóc w sprowadzeniu do kraju Polaków m.in. z Kazachstanu, oraz nowelizacja ustawy Karta Polaka. Podkreślił, że polskie media to „to nie jest tylko wydanie gazety, kawałek papieru, materiał telewizyjny, audycja radiowy czy nowy post na portalu internetowym, ale jest to też pozytywny ferment intelektualny”. „Serce polskiego życia za granicą jest przy polskich mediach” – wskazywał wiceminister Jan Dziedziczak. Dodał, że media polonijne stanowią ważny element dyplomacji publicznej, czyli przekonywania do polskich racji, reklamowania Polski obcokrajowcom, obywatelom krajów, w których żyją przedstawiciele Polonii.

Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji Teresa Sygnarek, które jest inicjatorem i organizatorem forum, mówiła, że ma ono na celu integrację redakcji mediów polonijnych działających w Europie. Wyraziła nadzieję, że w 2018 r. Europejskie Forum przekształci się w Światowe Forum Mediów Polonijnych.

O planie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mówił prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski. Poinformował m.in., że decyzją prezydenta Andrzeja Dudy polonijne obchody będą częścią obchodów państwowych. Dodał, że w 2018 r. planowany jest Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy pod patronatem marszałka Senatu.

Podczas inauguracji przedstawiciele mediów zajmujących się relacjonowaniem spraw Polonii i Polaków za granicą wymienili poglądy m.in. na temat obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówili także o problemach, z jakimi borykają się ich redakcje. Prosili o szybsze przekazywanie środków na ich działalność. Jak wskazywali, wykonywana przez nich praca jest przede wszystkim misją. „Nie grzebiemy w popiele, jesteśmy po to, by nieść ogień polskości” – powiedziała dziennikarka z Ukrainy.

Inaugurację forum poprzedziło otwarcie wystawy „Media Polonijne” w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Dziennikarze polonijni kontynuowali obrady 27 października 2017 r. w Domu Polonii w Pułtusku.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.