Narzędzia:

2 września 2017 r.

02.09.2017

Marszałek Stanisław Karczewski 2 września 2017 r. w polskiej ambasadzie w Paryżu wziął udział w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wspólnie z marszałkiem fragmenty dramatu czytały aktorki Elżbieta Koślacz-Virol i Agnieszka Grzybowska. W lekturę „Wesela” wprowadził wybitny literaturoznawca prof. Piotr Biłos. Narodowe Czytanie, które odbyło się już po raz 6., swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Senat, który jest opiekunem Polonii i Polaków za granicą, przywiązuje ogromną wagę do edukacji polskiej młodzieży i dzieci żyjących z dala od ojczyzny, a także do znajomości języka polskiego. Wspólne czytanie lektur z rodakami z zagranicy wpisuje się w popularyzację polskich dzieł literackich i pięknej polszczyzny.

Podczas pobytu w Paryżu marszałek Stanisław Karczewski złożył kwiaty na grobie Marii Skłodowskiej-Curie w Panteonie i odwiedził Instytut Radowy, który powstał z inicjatywy tej wybitnej polskiej uczonej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, odkrywczyni radu i polonu.

Marszałek Senatu spotkał się także z członkami i sympatykami Stowarzyszenia Polskich Kombatantów we Francji. Podczas spotkania prezes Jan Kukuryka przedstawił cele i historię stowarzyszenia. Marszałek Stanisław Karczewski dziękował kombatantom za przekazywanie wiedzy o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach II wojny światowej. Dziękował także za dbałość o prawdę historyczną. „Chylę czoła przed wami i wszystkimi naszymi bohaterami. Jesteście ambasadorami Polski we Francji” – podkreślił. Minutą ciszy uczczono żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej w obronie Polski i Francji. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem hymnu narodowego i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

Delegacja Senatu odwiedziła także liczącą ok. 1500 uczniów Polską Szkołę im Adama Mickiewicza, w której odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Polska Szkoła w Paryżu została założona z inicjatywy polskiej emigracji w 1842 r. Początkowo działała w miejscowości Batignolles, a następnie została przeniesiona do Paryża. Obecnie znajduje się tu Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP we Francji. Zwracając się do uczniów i grona pedagogicznego, marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, jak ważna dla niego i polskiego Senatu jest aktywność Polonii francuskiej, w tym działalność paryskiej szkoły polskiej. „Dla mnie to wielka radość widzieć tak wiele osób zaangażowanych w poznawanie języka polskiego i historii, wszystkiego, co jest związane z Polską. Zachęcam Was do dalszej nauki, a przede wszystkim do dalszego pogłębiania wiedzy o Polsce, o naszej tradycji i pięknej, ale też często tragicznej historii. Przecież właśnie tu, do Francji, przyjeżdżało tak wielu Polaków. Oni wybudowali tę szkołę, aby tę polskość podtrzymywać na obczyźnie” – powiedział marszałek Senatu.

Wizyta w Paryżu zakończyła się złożeniem kwiatów na grobie Fryderyka Chopina i przy pomniku Polaków poległych za Francję na zabytkowym cmentarzu Père-Lachaise.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.