Narzędzia:

29‒30 marca 2017 r.

31.03.2017

Podczas 38. posiedzenia Senat rozpatrzył 10 ustaw, do 5 wprowadził poprawki. Podjął także uchwałę okolicznościową.

Przed przystąpieniem do obrad Izba minutą ciszy uczciła zmarłego 21 marca 2017 r. prof. Piotra Małoszewskiego, członka Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu, zasłużonego działacza polonijnego, cenionego naukowca.

Na początku obrad Senat gościł pełnomocnika rządu Ukrainy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka Ivana Liszyna wraz z delegacją.

 

Ustawa o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – przyjęta z poprawkami

Ustawa, uchwalona na 37. posiedzeniu Sejmu, 9 marca 2017 r., na podstawie projektu prezydenckiego, określa zasady przygotowania obchodów tej rocznicy. Zadania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę a także promocję idei upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości w kraju i za granicą będzie wykonywać komitet, powołany na mocy ustawy, a kierowany przez prezydenta. Komitet będzie coroczne przyjmował plan obchodów państwowych uroczystości związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W jego skład wejdą reprezentanci najwyższych władz państwowych – marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie: kultury, obrony narodowej, administracji i spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, edukacji oraz szkolnictwa wyższego, a także prezes IPN, szef Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele partii politycznych i osoby wskazane przez prezydenta spośród przedstawicieli Kościołów, związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osób szczególnie zasłużonych dla państwa polskiego. Sekretarzem komitetu zostanie pełnomocnik rządu.

Komisja Kultury i Środków Przekazu wniosła o wprowadzenie 4 poprawek do ustawy, zgłosili je także w trakcie debaty wicemarszałek Bogdan Borusewicz oraz senatorowie: Barbara Borys-Damięcka, Jerzy Czerwiński, Jan Rulewski, Piotr Zientarski i Jan Żaryn. W wyniku głosowania Izba poparła 5 spośród 23 łącznie zaproponowanych zmian. Przeniesiono do preambuły ustawy i poszerzono katalog wymienionych ojców niepodległości o Ignacego Daszyńskiego, a także o generalicję Wojska Polskiego i przedstawicieli duchowieństwa różnych wyznań. Jednoznacznie przesądzono o epizodycznym charakterze ustawy. Do katalogu członków komitetu dodano przedstawicieli samorządu terytorialnego. Za przyjęciem ustawy z tymi poprawkami opowiedziało się 67 senatorów, 1 był przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu.

Do senackich poprawek ustosunkują się teraz posłowie.

 

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw

Ustawa, uchwalona na 37. posiedzeniu Sejmu, 9 marca 2017 r., na podstawie projektu rządowego, stanowi część pakietu: „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Począwszy od 1 czerwca 2017 r., wprowadzi rozwiązania, które pozwolą usprawnić postępowania administracyjne i skrócić czas ich trwania, ograniczyć nadmierny formalizm, zmniejszyć liczbę rozstrzygnięć kasatoryjnych, spowodować bardziej partnerskie podejście administracji do obywateli, zapewnić adekwatność administracyjnych kar pieniężnych do wypadków naruszeń prawa, a także przyjazną interpretację przepisów.

Nowela reguluje ogólne wytyczne co do wymiaru kary, przesłanek odstąpienia od jej nałożenia, terminów przedawnienia nałożenia i egzekucji oraz warunków udzielania ulg w zapłacie kar pieniężnych. Ponadto wprowadza nowe, szczególne formy postępowania: milczące załatwienie sprawy, czyli milczące zakończenie postępowania i milcząca zgoda, postępowanie uproszczone, w tym wszczęte na urzędowym formularzu, a także postępowanie w sprawie Europejskiej Współpracy Administracyjnej.

W wyniku głosowań Izba poparła 6 spośród 11 łącznie postulowanych poprawek ‒ przez komisje: Ustawodawczą, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (5 zmian), ich mniejszość (5) oraz senatorów: Mieczysława Augustyna, Adama Gawędę i Marka Martynowski (1 poprawka). Senat ograniczył krąg osób mogących prowadzić mediację z udziałem strony i organów postępowania. Pozostałe zmiany miały charakter redakcyjny, legislacyjny i doprecyzowujący. Izba jednomyślnie, głosami 86 senatorów, opowiedziała się za wprowadzeniem tych poprawek do noweli.

Teraz rozpatrzy je Sejm.

 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności – przyjęta z poprawkami

W skład pakietu: „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” wchodzi również nowelizacja, uchwalona na 37. posiedzeniu Sejmu, 9 marca 2017 r. z inicjatywy rządu. Zgodnie z założeniami ma wzmocnić prawa i gwarancje dla wierzycieli, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, poprawić ich płynność finansową, usprawnić i ułatwić dochodzenie należności, a także przeciwdziałać zatorom płatniczym. Jej rozwiązania powinny też zwiększyć możliwości oceny przez przedsiębiorców wiarygodności płatniczej kontrahenta lub kondycji finansowej dłużnika, zwiększyć skuteczność uzyskania zapłaty należności – roszczeń głównych, odsetków i kosztów procesu, a także efektywność dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Nowelizacja przewiduje m.in. utworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych, zawierającego informacje na temat zaległości publicznoprawnych, takich jak zobowiązania podatkowe, kary administracyjne, należności celne i grzywny. Zwiększy to możliwości uzyskiwania informacji o zobowiązaniach potencjalnego kontrahenta.

Ustawa zmienia m.in. ustawę z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, modyfikuje reguły odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy w procesie budowlanym. W myśl noweli inwestor będzie odpowiadał solidarnie z wykonawcą, z generalnym wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonywanych przez niego robót budowlanych, których szczegółowy przedmiot został zgłoszony inwestorowi przez wykonawcę lub podwykonawcę. Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego sprowadzą się do podwyższenia progu wartości przedmiotu sporu dla spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym z 10 tys. do 20 tys. zł.

Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Ustawodawczej postulowały wniesienie do ustawy 13 poprawek, głównie redakcyjnych, legislacyjnych i doprecyzowujących, które Senat poparł w wyniku głosowań. Za ich wprowadzeniem do ustawy głosowało jednomyślnie 87 senatorów. W trakcie debaty 1 zmianę zgłosił senator Arkadiusz Grabowski.

Nowelizacja wraz z senackimi poprawkami ponownie trafi do Sejmu.

 

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym ‒ przyjęta z poprawką

Celem ustawy, uchwalonej na 37. posiedzeniu Sejmu, 9 marca 2017 r., na podstawie projektu rządowego, jest wyeliminowanie nadużyć związanych z obrotem całkowicie skażonym alkoholem etylowym, czyli korzystania ze zwolnienia od akcyzy wbrew celom tzw. dyrektywy alkoholowej i rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, które zmieniło załącznik do rozporządzenia w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażania alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego. Nowelizacja przewiduje, że podmioty planujące jego nabycie wewnątrzwspólnotowe będą musiały zarejestrować się jako podatnicy podatku akcyzowego i zgłosić planowane nabycie do naczelnika urzędu celnego. Pozwoli to na bieżące pozyskiwać informacje o ilości nabywanego w krajach UE całkowicie skażonego alkoholu etylowego.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych przedstawiła wniosek o przyjęcie noweli bez poprawek, ale Izba odrzuciła go w wyniku głosowania (35 głosów za, 51 – przeciw, 2 wstrzymujące się). Poparła natomiast zmianę zgłoszoną przez senatora Marka Martynowskiego, wprowadzającą obowiązkowy rejestr sprzedawanych na terytorium kraju alkoholu całkowicie skażonego i wybranych wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy, sklasyfikowanych odpowiednimi podkategoriami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Za przyjęciem noweli z tą poprawką jednomyślnie opowiedziało się 87 senatorów.

Teraz ustosunkują się do niej posłowie.

 

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Nowelizacja, uchwalona na 38. posiedzeniu Sejmu, 23 marca 2017 r., z inicjatywy rządu, ma zapewnić pacjentom lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych, ambulatoryjnych i rehabilitacyjnych, a także uelastycznić zarządzanie szpitalami i zooptymalizować koszty leczenia. Skierowanie do szpitala pozwoli na uzyskanie świadczenia ambulatoryjnie albo w szpitalu oraz uzyskanie świadczeń rehabilitacyjnych w zależności od oceny specjalistycznej. Ustawa ma zapewnić odpowiedni poziom finansowania w szpitalach, ciągłość i stabilność finansowania podmiotom leczniczym zabezpieczającym dostęp do świadczeń zdrowotnych i uporządkowanie struktury szpitali.

Nowela dokonuje istotnej zmiany w systemie opieki zdrowotnej: wprowadza system podstawowego szpitalnego zapewnienia świadczeń opieki zdrowotnej, który w założeniu ma być główną formą zapewnienia dostępu do świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej udzielanej w przychodniach przyszpitalnych, rehabilitacji leczniczej, programów lekowych, leków stosowanych w chemioterapii oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W ramach systemu wyodrębnia się 6 poziomów (I, II, III stopnia, onkologiczne, pulmonologiczne, pediatryczne i ogólnopolskie, np. instytuty, szpitale resortowe), począwszy od poziomu podstawowego, aż po poziom szpitali klinicznych. Do systemu zabezpieczenia będą kwalifikowane podmioty publiczne i niepubliczne spełniające ściśle określone kryteria co do zakresu i charakteru udzielanych świadczeń. Najprostsze kryterium to co najmniej 2 lata świadczenia usług opieki zdrowotnej. Kwalifikacja do 1 z poziomów łączy się ze wskazaniem profilu, zakresu i rodzaju świadczeń udzielanych w ramach systemu. Świadczeniodawca zakwalifikowany do 1 poziomu będzie miał zagwarantowane zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a na zakres tej umowy wpłynie przynależność do poziomu zakwalifikowania. Wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu będzie sporządzać i ogłaszać dyrektor wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca 2017 r. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia 2 lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata. Na decyzję dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ świadczeniodawcy przysługuje protest, a w razie jego nieuwzględnienia – odwołanie do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Istotnym novum wprowadzonym przez ustawę jest finansowanie ryczałtowe, obejmujące łącznie profile, rodzaje i zakresy systemu udzielanych w ramach świadczeń, co powinno umożliwić podmiotom leczniczym elastyczność działania w zakresie wydatków, potrzeb zdrowotnych danego terenu i organizacji podmiotów leczniczych. Ustawa wprowadza istotną modyfikację zasad postępowaniach w sprawie zawierania umów ze świadczeniodawcami na udzielanie świadczeń. Tryb konkursu zmieni charakter na uzupełniający. Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ na podstawie porównania planu zakupu świadczeń ze świadczeniami, które będą wykonywane w ramach systemu, będzie przeprowadzał konkurs ofert na świadczenia, co do których istnieje potrzeba właściwego zaspokojenia w danym województwie.

Nie zmienią się zasady kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, a także rehabilitacji leczniczej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w części niewłączonej do systemu.

W wyniku głosowania (50 głosów za, 35 – przeciw, 2 wstrzymujące się) Senat poparł wniosek Komisji Zdrowia o przyjęcie noweli bez poprawek. Jej mniejszość proponowała 3 poprawki, po 1 zmianie zgłosili w trakcie debaty senatorowie Mieczysław Augustyn i Jacek Włosowicz.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów – przyjęta bez poprawek

Izba jednomyślnie, głosami 86 senatorów, opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji w wersji uchwalonej przez Sejm na 38. posiedzeniu, 23 marca 2017 r., z inicjatywy rządu. Taki wniosek przedstawiła Komisja Zdrowia. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Dostosowuje ona polskie prawo do dyrektyw unijnych, dotyczących m.in. kodowania tkanek i komórek ludzkich oraz procedur weryfikacji równorzędnych norm jakości i bezpieczeństwa tkanek i komórek przywożonych spoza UE. Ma zwiększyć bezpieczeństwo biorców oraz dawców tkanek i komórek. Ustawa wprowadza także identyfikator w postaci jednolitego kodu europejskiego, umożliwiającego identyfikację dawcy komórek lub tkanek dystrybuowanych w UE. Reguluje też szczegółowe wymagania dotyczące monitorowania pobranych, przetworzonych, przechowywanych lub dystrybuowanych komórek, tkanek lub narządów oraz wyrobów medycznych i materiałów mających z nimi bezpośredni kontakt.

 

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska

Nowela, uchwalona przez Sejm na 38. posiedzeniu, 23 marca 2017 r., na podstawie projektu poselskiego, wprowadza zmiany w składzie i trybie powoływania Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz rad nadzorczych i zarządów wojewódzkich funduszy. Zgodnie z ustawą w Radzie Nadzorczej NFOŚiGW będzie zasiadał tylko 1 przedstawiciel strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, czyli rada nie będzie mogła liczyć więcej niż 11 osób, a nie ‒ jak obecnie – 12. Zmniejszono też z 7 do 5 liczbę członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy, a z 2–5 do 1–2 ‒ liczbę członków zarządów tych funduszy. Ponadto członkowie rad nadzorczych wojewódzkich funduszy nie będą powoływani i odwoływani przez sejmiki województw, ale przez ministra środowiska.

Komisja Środowiska i Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wniosły o wprowadzenie do ustawy 10 poprawek, mniejszość zaś o jej odrzucenie. Senator Arkadiusz Grabowski zaproponował m.in. utrzymanie obecnie obowiązującej liczby członków Rady Nadzorczej NFOŚiGW. W wyniku głosowań Izba odrzuciła wniosek o odrzucenie ustawy (33 głosy za, 50 – przeciw, 1 wstrzymujący się) i przyjęła ją z 11 poprawkami. Senat opowiedział się przeciwko obniżeniu liczby członków Rady Nadzorczej NFOŚiGW do 11 osób. Postanowił też, że warunki wynagradzania i wysokość wynagrodzenia członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ustalać będą wojewodowie. Część zmian ujednoliciła terminologię ustawy.

Teraz do senackich poprawek ustosunkują się posłowie.

 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych – przyjęta bez poprawek

Izba jednomyślnie, 83 głosami, na wniosek Komisji Infrastruktury przyjęła ustawę w brzmieniu przyjętym przez Sejm na 38. posiedzeniu, 23 marca 2017 r., na podstawie projektu rządowego. Teraz zostanie ona skierowana do podpisu prezydenta.

Nowela wpisuje się w prace prowadzone przez ministra cyfryzacji w ramach programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Ma umożliwić obywatelom załatwienie spraw z administracją publiczną przez internet. Zmiany dotyczą m.in. spraw z zakresu ruchu drogowego (umożliwienie sprawdzania drogą elektroniczną liczby punktów naliczonych kierowcy za naruszenie przepisów ruchu drogowego), świadczeń: rodzinnych, z pomocy społecznej i funduszu alimentacyjnego, świadczeń wychowawczych, a także Karty Dużej Rodziny (zaświadczenie o nauce dziecka w szkole czy na uczelni zostanie zastąpione oświadczeniem).

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2017 r. z wyjątkiem m.in. przepisów ustawy o systemie informacji oświatowej, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2018 r.

 

Ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – przyjęta bez poprawek

Nowela, uchwalona na podstawie przedłożenia rządu podczas 38. posiedzenia Sejmu, 23 marca 2017 r., zmienia algorytm wyliczania wysokości dopłat do składek ubezpieczenia upraw rolnych. Przewiduje, że dopłaty do składek ubezpieczenia, obejmującego 1 lub kilka wybranych przez rolnika rodzajów ryzyka, będą przysługiwały w wysokości do 65% składki, jeżeli stawki taryfowe nie przekroczą maksymalnych stawek sumy ubezpieczenia. W innym wypadku dopłaty będą proporcjonalnie pomniejszane o wysokość przekroczenia maksymalnych stawek. W wypadku ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek dopłata do składki będzie przysługiwała do 65% składki do stawek taryfowych odpowiednio 9%, 12% i 15% sumy ubezpieczenia. Pozostałą część składki zapłaci rolnik.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosły o przyjęcie noweli bez poprawek, co poparło 82 senatorów.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych – przyjęta bez poprawek

Senat, na wniosek Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, przyjął bez poprawek ustawę, uchwaloną na 38. posiedzeniu Sejmu, 23 marca 2017 r., na podstawie projektu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Stanowisko takie poparło 83 senatorów. Nowela zostanie skierowana teraz do podpisu prezydenta.

Celem nowelizacji jest zmniejszenie wymogów dotyczących nabywania biletów i wstępu na stadiony dzieci i młodzieży, uczestniczących w meczach Turnieju Finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO U21 Polska 2017, organizowanego 16–30 czerwca 2017 r. Na biletach nie trzeba będzie podawać imienia i nazwiska, numeru PESEL, rodzaju, numeru i serii dokumentu potwierdzającego tożsamość. Zmiany te ułatwią dystrybucję i wymianę biletów na ten turniej.

 

Uchwała w 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego

Izba jednomyślnie, 83 głosami, podjęła uchwałę, w której oddaje hołd księdzu Franciszkowi Blachnickiemu, „znamienitemu kapłanowi polskiego Kościoła, człowiekowi silnej wiary i mocnego ducha”. Przypomniano, że w czasie II wojny światowej został on aresztowany i skazany na karę śmierci; był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Po wojnie wstąpił do seminarium. Był twórcą Krucjaty Wstrzemięźliwości, ruchu trzeźwościowego Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Założył też Ruch Światło ‒ Życie, w którym wychowały się w latach PRL setki tysięcy młodych ludzi. Po wojnie za swoją działalność był wielokrotnie represjonowany przez władze komunistyczne, aresztowany, a w ostatnich latach życia – na emigracji – inwigilowany przez agenturę wywiadu PRL. Okoliczności jego nagłej śmierci do dziś nie zostały do końca wyjaśnione. Jak napisano w uchwale, te wszystkie dzieła księdza Franciszka Blachnickiego przyczyniły się do kształtowania oblicza współczesnego polskiego Kościoła i katolicyzmu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa