Narzędzia:

25 lipca 2017 r.

25.07.2017

Komisja Obrony Narodowej zapoznała się z informacją ministra obrony narodowej o realizacji budżetu MON w 2016 r., a także z informacją Najwyższej Izby Kontroli na temat wykonania budżetu państwa w tym okresie w części 29 – Obrona narodowa oraz wykonania planów finansowych funduszu modernizacji Sił Zbrojnych i Agencji Mienia Wojskowego.

W imieniu ministra obrony narodowej informację przedstawili wiceminister Bartosz Kownacki i dyrektor Departamentu Budżetowego w tym resorcie gen. bryg. Sławomir Pączek. Jak podkreślano, budżet ministerstwa w 2016 r. został zrealizowany niemal w 100%, co zdecydowanie odróżnia ten rok od poprzednich. Wiceminister stwierdził m.in., że prawie całość środków przeznaczonych na obronność w 2016 r. została wydatkowana. Jak zauważył, w latach 2007–15 nie wykorzystano natomiast 12 mld zł z tego, co zaplanowano. Z planowanych na 2016 r. ponad 35,4 mld zł resort obrony wydał 99,7%; wydatki majątkowe (zakupy sprzętu i uzbrojenia, jego modernizacje i remonty, inwestycje budowlane) – które powinny stanowić co najmniej ¼ budżetu obronnego – wyniosły blisko 28%. Nastąpiła podwyżka uposażeń żołnierzy i wynagrodzeń pracowników wojska. Jak zauważono, odnotowano ponadplanowe skutki zwolnień ze służby, które wprawdzie nie przekroczyły zakładanego limitu, ale odchodzili m.in. starsi oficerowie, a wydatki planowano na uśrednionym poziomie. Z zawodowej służby wojskowej odeszło 4844 żołnierzy (planowano 5500); w tym samym czasie do zawodowej służby wojskowej powołano 7208 żołnierzy.

Podczas posiedzenia wyniki kontroli wykonania budżetu państwa w części 29 – Obrona narodowa oraz wykonania planów finansowych funduszu modernizacji Sił Zbrojnych i Agencji Mienia Wojskowego przedstawił dyrektor Departamentu Obrony Narodowej w NIK Marek Zająkała. Podkreślił brak większych zastrzeżeń, wskazał jednak na kilka stwierdzonych nieprawidłowości, które zostały opisane w informacji o wynikach kontroli NIK, dotyczących m.in. sposobu prowadzenia ksiąg i wzrostu kwoty nierozliczonych zaliczek. Dyrektor Marek Zająkała zwrócił uwagę na istotny wzrost zaliczek udzielonych kontrahentom na zakup uzbrojenia i sprzętu wojskowego, które pozostały nierozliczone w 2016 r. Odnosząc się do tego, wiceminister Bartosz Kownacki podkreślił, że zaliczki w znaczący sposób wspomagają i przyspieszają proces pozyskiwania uzbrojenia na potrzeby modernizacji Sił Zbrojnych RP.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa