Narzędzia:

11 lipca 2017 r.

11.07.2017

Komisja Zdrowia zapoznała się z informacjąna temat konsekwencji wprowadzenia paybacku dla pacjentów i bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Podczas posiedzenia prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Zdzisław Sabiłło podkreślił, że payback obowiązuje w 9 krajach europejskich – 5 krajach tzw. starej Unii i 4 nowej. Jego instrumenty są stosowane wtedy, kiedy regulator nie jest w stanie zapanować nad wydatkami refundacyjnymi. Zdaniem prezesa jest to mechanizm bardzo wygodny dla płatnika. Zdzisław Sabiłło zaznaczył, że polski system refundacji jest bardzo precyzyjny, czego dowodem jest stała od 2012 r. kwota refundacji. Oznacza to, że ustawa refundacyjna działa. Dlatego, zdaniem prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, wprowadzanie jeszcze bardziej restrykcyjnego paybacku jest nieuzasadnione.

Zgodnie z projektem nowelizacji refundacyjnej całość zwrotu kwoty przekroczenia miałaby spoczywać na barkach producentów. Byłoby to najbardziej restrykcyjne rozwiązanie w UE, podobne do obowiązujących w Grecji i Rumunii. Restrykcyjny system paybacku w Rumunii spowodował bardzo duże braki leków na rynku, ponieważ z obawy przed karaniem playbackiem producenci przestali dostarczać leki, co było bardzo niebezpieczne dla społeczeństwa.

W opinii producentów leków firmy generyczne powinny być zwolnione z paybacku. Jeśli jednak payback miałby obowiązywać, to powinien się odnosić do 17% budżetu przeznaczonego na refundację leków. Powinien uwzględniać czynniki demograficzne, m.in. starzenie się społeczeństwa, które może generować wzrost wydatków refundacyjnych.

Przewodniczący Komisji Zdrowia senator Waldemar Kraska zwrócił uwagę, że należy stworzyć takie mechanizmy, by zabezpieczyć refundację, a jednocześnie nie obarczać tym tylko producentów leków. Niepokojąca jest sytuacja w Rumunii, gdzie firmy farmaceutyczne, uciekając przed playbackiem, ograniczają sprzedaż leków. Należy stworzyć takie mechanizmy, aby podobna sytuacja nie miała miejsca. Obowiązkiem państwa jest zagwarantowanie obywatelowi równego dostępu do leków, a rolą parlamentu jest tworzyć prawo, które to zapewni.

Jak poinformowała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, zgłoszone w trakcie dyskusji uwagi i wątpliwości zostaną przekazane i przedyskutowane na spotkaniu w resorcie zdrowia na temat projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej i paybacku.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa