Narzędzia:

11 lipca 2017 r.

11.07.2017

Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury wniosły 1 poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej przez Sejm z inicjatywy rządu

Podczas posiedzenia nowelizację omówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Jak mówił, zaproponowane zmiany dotyczą przede wszystkim zdefiniowania działalności zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami. Nowe regulacje mają zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Nowelizacja zobowiązuje rzeczoznawcę majątkowego, pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcę nieruchomości do dołączania polisy OC do: operatu szacunkowego, umowy o sporządzenie wyceny nieruchomości, umowy pośrednictwa oraz umowy o zarządzanie nieruchomością. Przywraca także definicję „pośrednictwa w obrocie nieruchomościami” oraz „zarządzania nieruchomościami”, a także definiuje pojęcie „pośrednik w obrocie nieruchomościami” i „zarządca nieruchomości”. Nowela precyzuje, że pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny. Dlatego przyjęto, że pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości będzie mógł być wyłącznie przedsiębiorca. Faktyczne czynności zawodowe będą mogły być natomiast wykonywane przez osoby fizyczne na podstawie umowy łączącej je z przedsiębiorcą. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem będą się zajmować przypadkowe osoby.

Nowe przepisy umożliwiają zawarcie bez przetargu umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste z osobami, które były użytkownikami wieczystymi tych nieruchomości, ale nie zdążyły zgłosić żądania o przedłużenie użytkowania wieczystego przed datą wygaśnięcia prawa do niego. Mimo że deklarują one chęć dalszego korzystania z nieruchomości, obecnie nie ma takiej możliwości prawnej. Wygaśnięcie użytkowania wieczystego z powodu upływu terminu, na który było ustanowione, oznacza obowiązek zapłaty przez właściciela na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego wynagrodzenia za budynki postawione na nieruchomości. Nieruchomość może zostać sprzedana lub oddana w użytkowanie wieczyste wyłącznie w przetargu, a osobie, która ją dotychczas użytkowała wieczyście, nie przysługuje pierwszeństwo w nabyciu tej nieruchomości. Ustawa przewiduje zwolnienie użytkowników wieczystych zawierających kolejną umowę użytkowania wieczystego tej samej nieruchomości z obowiązku wniesienia tzw. opłaty pierwszej. Zapewnia również jednolitą praktykę zbywania nieruchomości publicznych na rzecz długoletnich dzierżawców nieruchomości.

Senatorowie zapoznali się z opinią Biura LegislacyjnegoKancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi do rozpatrywanej ustawy i zaproponowało odpowiednie poprawki. W trakcie dyskusji głos zabrali przedstawicieleFederacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. SenatorPiotr Florek zaproponował wprowadzenie do nowelizacji 2 poprawek, a senator Stanisław Kogut 1 zmiany. W wyniku głosowania komisje przyjęły poprawkę zgłoszoną przez senatora Stanisława Koguta. Mniejszość komisji wniosła o wprowadzenie poprawek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa