Narzędzia:

12 lipca 2017 r.

12.07.2017

Komisja Nauki, Edukacji i Sportu zaproponowała poprawkę do ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a 5 zmian wniesiono do nowelizacji do ustawy o zasadach finansowania nauki. Obie ustawy Sejm uchwalił z inicjatywy Rady Ministrów.

Podczas posiedzenia ustawę omówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko. Jak wyjaśnił, likwiduje ona Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, a w jego miejsce powołuje Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). W ustawie określono zadania i tryb powołania agencji, która ma prowadzić długofalową politykę na rzecz wsparcia mobilności akademickiej, a także powinna odegrać istotną rolę w zakresie umiędzynarodowienia oferty polskich uczelni, w szczególności poprzez realizację programów adresowanych do studentów i kadry naukowej z Polski i zagranicy. Do zadań NAWA należeć będzie m.in. inicjowanie międzynarodowej wymiany akademickiej, upowszechnianie informacji o polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki; upowszechnianie języka polskiego poza granicami RP.

Senatorowie zapoznali się z opinią Biura LegislacyjnegoKancelarii Senatu, które nie miało żadnych uwag o charakterze legislacyjnym. W trakcie dyskusji senatorowie Michał Seweryński i Piotr Wach zgłosili poprawki do rozpatrywanej ustawy. Dotyczyły one m.in. zmiany nazwy agencji na Polską Agencję Wymiany Akademickiej lub Polską Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Inne proponowane zmiany odnosiły się do wymaganych kwalifikacji dyrektora i składu rady. Senator Michał Seweryński zwrócił uwagę na zakres działania i sposób sformułowania zakresu działania agencji, określony w art. 2 ustawy. W wyniku głosowania akceptację komisji uzyskała jedynie jego poprawka, która definiuje w bardziej ogólny sposób zakres działania agencji i wprowadza sformułowanie „wspieranie współpracy”, ponieważ chodzi tam o wspieranie międzynarodowej współpracy akademickiej.

Tego samego dnia KomisjaNauki, Edukacji i Sportu zaproponowała 5 poprawek do ustawyo zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu rządowego. Nowelę omówił wiceminister nauki Aleksander Bobko.

Rozpatrywana ustawa zakłada, że do postępowań w sprawach przyznania kategorii naukowej jednostce naukowej lub uczelni, w której zgodnie ze statutem nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych, nie będzie się stosowało przepisu obligującego organy administracji publicznej do zapewnienia stronom czynnego udziału w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji – do umożliwienia stronom wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów i zgłoszonych żądań, a także przepisu przewidującego, że okoliczność faktyczna może być uznana za udowodnioną, jeżeli strona miała możność wypowiedzenia się co do przeprowadzonych dowodów.

Ustawa wyłącza stosowanie części przepisów kodeksu postępowania administracyjnego w postępowaniu w sprawie przyznania kategorii naukowej jednostkom naukowym, a także w postępowaniach konkursowych w sprawie przyznania środków finansowych prowadzonych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz w Narodowym Centrum Nauki.

Swoją opinię w sprawie rozpatrywanej ustawy przedstawiło senackie biuro legislacyjne, które zgłosiło uwagi i zaproponowało odpowiednie poprawki, przejęte następnie senatora Kazimierza Wiatra. Wniosek o wprowadzenie zmian zgłosił także senator Piotr Wach. W wyniku głosowania komisja poparła senatora Kazimierza Wiatra.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa