Narzędzia:

15 maja 2017 r.

15.05.2017

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zapoznała się z informacją na temat obrad Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP IX kadencji, przedstawioną przez przewodniczącą komisji senator Janinę Sagatowską. Jak poinformowała senator, Rada obradowała w Senacie 27–28 kwietnia 2017 r. 2 maja jej członkowie przyjęli stanowisko, w którym wyrazili przekonanie, że Senat powinien koordynować politykę państwa w sprawach opieki nad Polonią i Polakami za granicą, tak aby wypracować spójną strategię działania wszystkich polskich instytucji zajmujących się tą problematyką. W przyjętym stanowisku znalazło się szereg uwag i postulatów dotyczących opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Rada zwróciła się m.in. do rządu o uaktualnienie „Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015–2020”. Zasugerowała, by wszystkie instytucje państwowe, a zwłaszcza polskie placówki dyplomatyczno-konsularne wspierały integrację i jedność Polonii i Polaków za granicą. W opinii członków Rady obszarem priorytetowym dla Senatu powinny być edukacja polonijna i promocja polskich wartości kulturowych i patriotycznych. Zaapelowano o wspieranie przez polskie władze działań na rzecz dobrego imienia Polski na świecie. Zauważono jednocześnie, że za te działania pozostają odpowiedzialni także Polonia i Polacy mieszkający za granicą. W opinii członków Rady należy zwiększyć pomoc dla Polaków na Wschodzie, zwłaszcza przez stałe i na stałym poziomie finansowanie wiodących instytucji polskich. Wiele uwagi poświęcono procedurom zlecania zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Jak napisano, istnieje potrzeba wcześniejszego rozpoczęcia i przyspieszenia tego procesu, aby jak najszybciej rozpocząć finansowanie działań w kolejnych latach budżetowych. Członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej uznali ponadto, że należy zapewnić jak największą przejrzystość rozdziału środków przyznawanych przez Senat polskim organizacjom pozarządowym pomiędzy ostatecznych beneficjentów poprzez udostępnianie informacji o zakresie rzeczowymi i celach projektów.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się także ze sprawozdaniem senator Janiny Sagatowskiej z jej udziału w uroczystych obchodach Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Belgii, a także w jubileuszu 175-lecia Szkoły Polskiej w Paryżu. Jak poinformowała senator, 28 kwietnia–1 maja 2017 r., na zaproszenie ambasadora RP w Brukseli Artura Orzechowskiego i prezesa Rady Polonii Belgijskiej Józefa Ptaszyńskiego, uczestniczyła w uroczystych obchodach Dnia Flagi RP i Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Belgii. Spotkała się m.in. z dyrektorami polskich szkół w tym kraju, przedstawicielami środowisk polonijnych, a także z nauczycielami i uczniami Szkoły Polskiej w Antwerpii i polskimi kapucynami ze Zgromadzenia Kapucynów w Antwerpii. Senator odwiedziła również Polski Cmentarz Wojskowy w Lommel.

12–13 maja 2017 r. senator Janina Sagatowska wzięła udział w jubileuszu 175-lecia Szkoły Polskiej w Paryżu, najstarszej polskiej placówki edukacyjnej zagranicą, powołanej w 1842 r. z inicjatywy Towarzystwa Wychowania Narodowego Dzieci Wychodźców Polskich. Obecnie w szkole uczy się 1500 uczniów.

Senator Janina Sagatowska poinformowała także senatorów, że odpowiadając na postulaty środowisk polonijnych z różnych krajów, wystąpiła do prezes Rady Ministrów o zmianę nazw ‒ze szkolnych punktów konsultacyjnych przy ambasadach RP na szkoły polskie.

Podczas posiedzenia komisja zapoznała się także ze sprawozdaniem senatora Stanisława Gogacza z jego spotkań z Polakami na Ukrainie, które odbył od stycznia do marca 2017 r. w ramach 17. akcji „Polacy – Rodakom”. Zainicjowana przez senatora akcja pomocy polega na przygotowaniu i przewiezieniu paczek świąteczno-noworocznych dla Polaków na Ukrainie. Zawierają one najpotrzebniejsze artykuły spożywcze, słodycze, zabawki i polskie książki. W 2017 r. senator przekazał rodakom z Ukrainy 4300 paczek przygotowanych przez 1500 darczyńców i wolontariuszy.

Podczas obrad senator Artur Warzocha przedstawił sprawozdanie ze swojego udziału 17–20 lutego 2017 r., na zaproszenie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Moskwie, w I Festiwalu Muzyki i Tańca Polskiego. W stolicy Rosji senator spotkał się też z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami, a także z przedstawicielami Polskiej Misji Katolickiej i Polonijnego Klubu Seniora. Rozmawiał z nuncjuszem apostolskim w Rosji abp. Celestino Migliore. 8–11 kwietnia 2017 r. senator Artur Warzocha uczestniczył, na zaproszenie konsula generalnego RP w Irkucku Krzysztofa Świderka, w uroczystych obchodach „Polskiej Wielkanocy na Syberii”. Podczas wizyty na Syberii senator spotkał się z Polakami w Ułan-Ude, Wierszynie, Irkucku i Usolu Syberyjskim. Złożył kwiaty w uroczysku Piwowaricha, miejscu masowych mordów dokonanych przez NKWD w latach 1937–38.

Senator Maciej Łuczak zrelacjonował natomiast udział swój i senator Małgorzaty Kopiczko w uroczystych obchodach 40-lecia Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, które odbyły się 22 kwietnia 2017 r. w Ambasadzie RP w Sztokholmie. Jak poinformował, podczas spotkania z przedstawicielami Polonii dyskutowano o sytuacji i bieżących problemach organizacji polonijnych, pomocy finansowej ze strony państwa polskiego oraz reformie systemu edukacji w Polsce.

Na zakończenie posiedzenia w związku z napływającymi do komisji zaproszeniami do udziału w wydarzeniach polonijnych senator Janina Sagatowska poinformowała o aktualnych możliwościach wyjazdów senatorów.

Senator Grażyna Sztark omówiła spotkania z rodakami w Kamieńcu Podolskim i Grodnie podczas ostatnich wizyt delegacji Senatu z wicemarszałek Marią Koc na Ukrainie i Białorusi. Senator zwróciła się również o zorganizowanie spotkania komisji z repatriantami przebywającymi w Domu Polonii w Pułtusku.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.