Narzędzia:

26 kwietnia 2017 r.

26.04.2017

Komisje: Środowiska oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zapoznały się z informacją PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA na temat bieżącej sytuacji sektora elektroenergetycznego, którą przedstawili prezeszarządu spółki Henryk Baranowski i kierownik Wydziału Administracji Publicznej Krzysztof Kępa. Omówili oni pozycję i miejsce PGE PGK w krajowym systemie elektroenergetycznym (1/3 mocy zainstalowanej w systemie krajowym). Grupa PGE posiada 4 elektrownie konwencjonalne, 1 fotowoltaiczną, 29 wodnych przepływowych, 4 wodne pompowo-szczytowe, 8 elektrociepłowni, 14 farm wiatrowych, a także 2 kopalnie węgla brunatnego. Jak stwierdzili przedstawiciele PGE PGK, działalność grupy stymuluje rozwój lokalnego biznesu, zapewnia zatrudnienie, zasila budżet ok. 400 mln zł podatków.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się także z informacją dotyczącą czynników zewnętrznych wpływających na przyszły kształt polskiej energetyki. Informację na ten temat przedstawiła Agnieszka Radzimowska, ekspert w Wydziale Zarządzania Regulacyjnego PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA.Omówiła ona wpływ polityki zewnętrznej, w szczególności polityki klimatycznej Unii Europejskiej, na bezpieczeństwo energetyczne, tendencje technologiczne i rynkowe sektora energetycznego. Jak stwierdziła, zewnętrzne tendencje stanowią wyzwanie dla bezpieczeństwa energetycznego i generują ogromne koszty dla całego sektora. Regulacje unijne, które wpływają na kształt miksu energetycznego państw członkowskich, nie biorą pod uwagę narodowych zasobów surowcowych i powodują poważne skutki społeczno-gospodarcze, wymuszają znaczne wydatki inwestycyjne. Aby sprostać tym wymaganiom, energetyka krajowa tworzy tzw. rynek mocy.

Jak poinformowano, zagadnienia związane z rynkiem mocy zostaną uregulowane w projekcie ustawy, który trafi do parlamentu. Te działania podejmowane są pod presją czasu. Sektor energetyczny potrzebuje zarówno inwestycji, jak i odpowiedzialnej, długofalowej polityki, tworzonej w dobrej współpracy z rządem i parlamentem.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.