Narzędzia:

19 kwietnia 2017 r.

19.04.2017

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrzyła 3 ustawy.

Senatorowie postanowili zaproponować Izbie przyjęcie bez poprawek ustawyo zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej przez Sejm z inicjatywy rządu. Nowelizacja, którą omówił ministerrodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wprowadza rozwiązania, które mają zapewnićpoprawę warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych, zwiększenieochrony klientów agencji zatrudnienia, a także poprawęskuteczności działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy w obszarze szeroko rozumianej pracy tymczasowej. Ustawa określa m.in. maksymalny okres wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego na rzecz danego pracodawcy. Ma zapewnić większąochronępracownic w ciąży wykonujących pracę tymczasową. Ich umowy będą przedłużane przez agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej 2-miesięczny łączny okres skierowania do wykonywania takiej pracy. Dzięki temu po porodzie otrzyma ona zasiłek macierzyński. Nowela doprecyzowuje, w jakich wypadkach nie może być powierzana praca tymczasowa, obejmuje także większą ochroną osoby wykonującetaką pracę na podstawie umowy prawa cywilnego. Na pracodawcę nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę i umów prawa cywilnego. Za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę może grozić grzywna w wysokości do 5tys. zł. Nowela zobowiązuje też marszałków województw do sprawdzania raz na kwartał, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne pracowników.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się także z opinią Biura LegislacyjnegoKancelarii Senatu wraz z uwagami do ustawy, do których odnieśli się przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Senatorowie wysłuchali także opinii przedstawicieliKonfederacji „Lewiatan”i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek zgłosił przewodniczący komisji rodziny senator Jarosław Duda.

Dwie poprawki zaproponowano natomiast do ustawyo zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, uchwalonej przez Sejm z inicjatywy rządu. Nowelizacja, którą przedstawił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, ma na celu likwidację uchylania się od płacenia alimentów poprzez zatajanie uzyskiwanych dochodów i posiadanego majątku. Przewiduje, że osoba zobowiązana do zapłacenia świadczeń alimentacyjnych będzie podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, jeśli jej zaległości alimentacyjne będą stanowić równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo opóźnienie w zapłacie zaległego świadczenia innego niż okresowe (wypłacone jednorazowo) wyniesie co najmniej 3 miesiące. Ponadto jeśli z powodu nieuregulowanych zobowiązań alimentacyjnych wobec niej osoba uprawniona zostanie narażona na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, to dłużnik będzie podlegał karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ustawa wprowadza 2 nowe przepisy, które pozwalają na uniknięcie przez sprawcę kary poprzez zapłatę całości zaległych alimentów w ciągu maksymalnie 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.

Senatorowie zapoznali się także z opinią senackiego biura legislacyjnego, które zgłosiło uwagi do rozpatrywanej nowelizacji i zaproponowało stosowną poprawkę. W trakcie dyskusji senatorJan Rulewski zgłosił2 poprawki, a senatorMieczysław Augustyn zaproponował zmianę postulowaną przez senackie biuro legislacyjne. W wyniku głosowania komisja przyjęła poprawkę senatoraJana Rulewskiego, dotyczącą zmiany terminu wejścia w życie ustawy, a także poprawkę senatoraMieczysława Augustyna.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawyo zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów.

Ustawa, którą omówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, wprowadza m.in. indywidualnerachunki składkowedla płatników składek, na które dokonywana będzie jedna wpłata na wszystkie należności, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Senatorowie zapoznali się także z opinią senackiego biura legislacyjnego wraz z uwagami, do których odnieśli się przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W trakcie dyskusji głos zabrali m.in. przedstawicieleKrajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Business Centre Club, Konfederacji „Lewiatan” orazOgólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Przedstawiciele Business Centre Club i Konfederacji „Lewiatan”zgłosili uwagi do art. 38a rozpatrywanej ustawy. Przewodniczący komisji senator Jarosław Duda zaproponował, aby przerwać rozpatrywanie nowelizacji w celu zapoznania się przez senatorów z przedstawionymi opiniami. Komisja przyjęła przedstawioną propozycję.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa