Narzędzia:

19 kwietnia 2017 r.

20.04.2017

Senatorowie z Komisji Zdrowia zapoznali się z informacją na temat funkcjonowania kardiologii dziecięcej w Polsce, którą przedstawił wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Podczas posiedzenia wysłuchano także specjalistów i ekspertów z tej dziedziny medycyny, którzy zwracali uwagę, że niepokojąco wydłuża się kolejka dzieci z wadami wrodzonymi serca oczekujących na planowe operacje. Wykonywane są natomiast wszystkie najpilniejsze operacje u noworodków. Kierownik Kliniki Kardiochirurgii warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie prof. Bohdan Maruszewski przypomniał, że u 8 spośród 1000 żywo urodzonych dzieci wykrywane są wady wrodzone. Oznacza to, że co roku rodzi się 3–3,5 tys. takich maluchów rocznie. Jak poinformował, w 10 ośrodkach kardiologii dziecięcej wykonywanych jest ponad 2,7 tys. operacji wad wrodzonych u dzieci. Prawie co czwarte dziecko z taką wadą wymaga pilnej operacji, żeby mogło przeżyć pierwsze tygodnie życia. Dlatego te zabiegi, których jest 500–600 każdego roku, wykonywane są w pierwszej kolejności – podkreślił prof. Bohdan Maruszewski. Jego zdaniem coraz większy kłopot jest z operacjami planowymi, z którymi jednak również nie można zbyt długo zwlekać, ponieważ powinny być wykonane w odpowiednim terminie i wieku dziecka. „Do tych zabiegów kolejka oczekujących dzieci narasta, i to z tego powodu dla niektórych z nich organizowane są zbiórki pieniędzy na opłacanie zabiegu za granicą” – wyjaśniał. Prof. Bohdan Maruszewski powiedział, że nie trzeba w naszym kraju organizować kolejnych ośrodków kardiologii dziecięcej; wystarczy lepiej wykorzystać tego, które już działają. Jego zdaniem najlepiej byłoby zatem zwiększyć liczbę zabiegów w pozostałych ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej, gdzie wykonuje się ich mniej niż 250 rocznie. Tym bardziej że wraz ze wzrostem liczby zabiegów uzyskuje się lepsze wyniki leczenia.

Prof. Bohdan Maruszewski zwrócił również uwagę, że nowym zagrożeniem dla kardiochirurgii dziecięcej jest starzenie się kadry, w tym szczególnie lekarzy związanych z tą specjalnością. Jego zdaniem spadło zainteresowanie kardiochirurgią dziecięcą wśród młodych lekarzy, bo jest to specjalność bardzo trudna, odpowiedzialna, a jednocześnie mało opłacalna finansowo.

Wiceminister Marek Tombarkiewicz przyznał, że trzeba podjąć działania mające na celu uzdrowienie sytuacji w kardiochirurgii dziecięcej, żeby dzieci nie musiały czekać na operacje. Powiedział, że rozważone zostanie wprowadzenie odrębnego finansowania tej specjalności.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa