Narzędzia:

14 marca 2017 r.

14.03.2017

Komisja Kultury i Środków Przekazu zapoznała się z informacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącą sytuacji teatrów prowadzonych i współprowadzonych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Informacjęna ten temat przedstawiła wiceminister Wanda Zwinogrodzka. Jak poinformowała, ministerstwo kultury jest organizatorem 3 teatrów: Teatru Narodowego w Warszawie, Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Teatru Wielkiego–Opery Narodowej. Wiceminister podkreśliła, że na tle polskich teatrów dysponują one największym potencjałem inscenizacyjnym, pozwalającym na realizację najważniejszych dzieł polskiej i światowej literatury dramatycznej i muzycznej.

Wśród instytucji objętych współprowadzeniem MKiDN w latach 2005–06 znalazło się 9 teatrów. Obecnie trwa procedura objęcia współprowadzeniem przez resort kultury kolejnej grupy teatrów. Jako najważniejsze kryteria współprowadzenia wiceminister wskazała potencjał artystyczny instytucji, unikatową formułę, bogatą tradycję instytucji, a także lokalizację, w tym fakt prowadzenia działalności w trudnych warunkach społeczno-ekonomicznych.

Nad informacją przeprowadzono następnie dyskusję, w której głos zabrali senatorowie, a także obecni na posiedzeniu przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP, Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie oraz Związku Zawodowego Aktorów Polskich.

Tego samego dnia Komisja Kultury i Środków Przekazu zgłosiła 4 poprawki do ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa, uchwalona przez Sejm z inicjatywy prezydenta, określa zasady przygotowania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa powołuje komitet, który będzie realizował zadania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości. Ustawa określa zadania, skład i zasady powoływania członków komitetu, a także organizacji pracy i trybu podejmowania decyzji. Przewodniczącym komitetu będzie prezydent RP, który będzie też powoływał jego członków.

W ramach swoich zadań komitet będzie w latach 2017–21 przyjmował corocznie plan obchodów państwowych uroczystości związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości na dany rok; promował w kraju i za granicą ideę upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości, inicjował współpracę między organami władzy publicznej, samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi, a także podmiotami zainteresowanymi udziałem w obchodach; na wniosek prezydenta wyrażał opinię w sprawach udzielenia patronatu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad tymi uroczystościami. Ustawa za ojców Niepodległości uznaje: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego.

Podczas posiedzenia ustawę omówiła szefowa Kancelarii Prezydentaminister Małgorzata Sadurska. Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura LegislacyjnegoKancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi do rozpatrywanej ustawy i zaproponowało odpowiednie poprawki.

Nad omawianą ustawą przeprowadzono dyskusję. Senatorowie Jerzy Fedorowicz, Jan Maria Jackowski i Jan Hamerski zgłosili część poprawek zaproponowanych przez senackie biuro legislacyjne. W wyniku głosowania komisja kultury przyjęła poprawki senatorów Jana Marii Jackowskiego i Jana Hamerskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa