Narzędzia:

14 marca 2017 r.

14.03.2017

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wniosła o przyjęcie bez poprawek ustaw yo związku metropolitalnym w województwie śląskim.

Ustawa, uchwalona przez Sejm z inicjatywy rządu,określa tryb tworzenia i zasady funkcjonowania związku metropolitalnego w województwie śląskim. W jego skład wejdą wszystkie gminy województwa i Katowice. Do zadań związku będzie należało m.in. kształtowanie polityki rozwoju, ładu przestrzennego oraz planowanie, integracja i rozwój publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.

W ustawie określono, że związkiem metropolitalnym jest zrzeszenie gmin województwa śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 2 mln mieszkańców. Ustawa wejdzie w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.

Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulowały samorządy konurbacji katowickiej. Przygotowany przez MSWiA projekt dla województwa śląskiego ma zastąpić obowiązującą, przyjętą przez rząd PO – PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu, zawierała ona szereg wad. Nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami, metropolia miała powstać w województwie śląskim 1 stycznia 2017 r. Przedstawiciele rządu deklarują jednak, aby powstała ona 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

Podczas posiedzenia ustawę omówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek. Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura LegislacyjnegoKancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi do rozpatrywanej ustawy i zaproponowało odpowiednie poprawki. Rekomendowane zmiany nie uzyskały akceptacji strony rządowej. Następnie przeprowadzono dyskusję, w której głos zabrali senatorowie, przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych i Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Część poprawek zaproponowanych przez senackie biuro legislacyjne zgłosił senator Piotr Florek. Komisja nie przyjęła tych zmian, a następnie poparła wniosek senatora Piotra Zientarskiego o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.