Narzędzia:

15 lutego 2017 r.

15.02.2017

Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zapoznała się z informacją na temat potencjału innowacyjnej gospodarki cyfrowej w Polsce. Tego samego dnia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o rzecznikach patentowych i zaproponowali do niej 5 poprawek.

Podczas posiedzenia na temat potencjału innowacyjnej gospodarki cyfrowej w Polsce głos zabrali: pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego Robert Kroplewski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński oraz wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. O instrumentach wsparcia innowacyjnych polskich przedsiębiorstw mówił dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Maciej Chorowski. Pracownicy Google Polska zaprezentowali natomiast możliwości działania startupów w tzw. Campus Warsaw, a także omówili program podnoszenia kompetencji cyfrowych małych i średnich firm. O ekosystemie startupów w Polsce mówiła prezes Zarządu Fundacji Startup Poland Julia Krysztofiak-Szopa.

W trakcie dyskusji głos zabrali reprezentanci firm sektora nowych technologii i komunikacji, którzy zaprezentowali swoje osiągnięcia, a także wskazywali na wyzwania stojące przed branżą internetową.

Tego samego dnia Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o rzecznikach patentowych. Nowelizację, uchwaloną przez Sejm z inicjatywy rządu, przedstawiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przygotowana w Ministerstwie Rozwoju nowela całkowicie znosi stawki minimalne pobierane przez rzeczników patentowych za wykonywanie czynności określonych w umowach zawartych z klientami. Stawki minimalne pozostaną wyłącznie na potrzeby ustalania i zasądzania kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz Urzędem Patentowym orzekającym w postępowaniu spornym.

Wprowadzenie takiej zmiany było konieczne, ponieważ Komisja Europejska uznała, że polskie uregulowania stanowią naruszenie dyrektywy usługowej, dotyczącej stawek minimalnych dla rzeczników patentowych. Zdaniem KE polskie przepisy ograniczają swobodę przedsiębiorczości i transgranicznego świadczenia usług przez rzeczników patentowych. Dlatego zaproponowano całkowite zniesienie stawek minimalnych w umowach między klientem a rzecznikiem patentowym. Po wejściu w życie nowelizacji rzecznicy patentowi będą mogli konkurować ze sobą ceną za usługę. Wpłynie to na obniżenie ceny usługi i zwiększenie dostępności do niej, przy zachowaniu dbałości o jej jakość. Będzie to znaczne udogodnienie dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich, powinno też spowodować wzrost zainteresowania ochroną patentową.

Podczas obrad komisja zapoznała się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi do omawianej ustawy i zaproponowało odpowiednie poprawki. Do większości proponowanych zmian pozytywnie odniosła się wiceminister Jadwiga Emilewicz.

Nad omawianą ustawą przeprowadzono dyskusję, w której zabrali głos senatorowie i przedstawiciele organizacji rzeczników patentowych. Senatorowie Mieczysław Augustyn i Andrzej Stanisławek zgłosili poprawki postulowane przez senackie biuro legislacyjne, które uzyskały akceptację rządu. Komisja przyjęła 4 z 5 poprawek senatora Mieczysława Augustyna oraz 1 poprawkę senatora Andrzeja Stanisławka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa