Narzędzia:

15 lutego 2017 r.

15.02.2017

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła 2 ustawy i wniosła o przyjęcie ich bez poprawek.

Senatorowie nie zgłosili żadnych zastrzeżeń do ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, uchwalonej przez Sejm z inicjatywy rządu. Podczas posiedzenia ustawę omówił wiceministerrolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski.

Ustawa likwiduje 2 agencje rolne: Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego, a w ich miejsce powołuje 1 podmiot – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Nowo utworzona instytucja będzie odpowiedzialna za programowanie rozwoju polskiej wsi i gospodarowanie nieruchomościami rolnymi, pozostającymi w zasobie Skarbu Państwa. Ponadto KOWR będzie się zajmował doradztwem rolniczym, a także uczestniczył w programowaniu urbanistyczno-planistycznym, jeśli chodzi o wsparcie obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. KOWR przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych dotyczące gospodarowania państwową ziemią, a także realizacji zadań w kwestii kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych. Ponadto do zadań nowej instytucji będzie należało wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programu związanych z dostarczaniem owoców i mleka do szkół, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych. Jedyną agencją płatniczą pozostanie natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W opinii rządu dotychczasowa struktura instytucji rolnych nie zapewnia realizacji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Połączenie zadań 2 agencji ma zmniejszyć koszty ich funkcjonowania, poprawić dostępność do usług i informacji dla beneficjentów, a także zmniejszyć obciążenia administracyjne. Planowane jest zmniejszenie o 30% liczby osób zatrudnionych w obu agencjach; w KOWR ma pracować ok. 1800 osób. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2017 r.

Podczas obrad senatorowie zapoznali się z opinią Biura LegislacyjnegoKancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi do rozpatrywanej ustawy i zaproponowało odpowiednie poprawki. Nad omawianą ustawą przeprowadzono dyskusję. Przewodniczący komisji senator Jerzy Chróścikowski przedstawił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. W wyniku głosowania komisja przyjęła zgłoszony wniosek.

W 2. punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Ustawę omówił wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Jak wyjaśnił, określa ona zasady i termin wejścia w życie ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Przedstawiciel senackiego biura legislacyjnegoMichał Gil przedstawił opinię w sprawie ustawy wraz z uwagami i zaproponował odpowiednie poprawki. Nad omawianą ustawą przeprowadzono dyskusję, w której głos zabrali senatorowie oraz przedstawiciele resortu rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz NSZZ RI „Solidarność”. Przewodniczący komisji senator Jerzy Chróścikowski zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. W wyniku głosowania komisja przyjęła przedstawiony wniosek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.