Narzędzia:

16 listopada 2017 r.

16.11.2017

W Senacie odbyło się posiedzenie seminaryjne „Prymas Stefan Wyszyński – wychowawca Narodu”, zorganizowane przez Komisję Edukacji, Nauki i Sportu oraz Parlamentarny Zespół Miłośników Historii, podczas którego przypomniano postać tego wielkiego kapłana, nazwanego przez św. Jana Pawła II Prymasem Tysiąclecia. Uczestnicy seminarium jako najważniejsze elementy jego nauki i posługi wskazywali m.in. bezwzględne zawierzenie Bogu i Maryi, umiłowanie narodu, szacunek do drugiego człowieka, kult ciężkiej pracy, pedagogikę wartości i skutecznego działania. Jak mówiono, nieugięta postawa prymasa, zgodność czynów ze słowami, bezwzględna wierność wyznawanym zasadom sprawiły, że w czasach komunizmu był dla większości Polaków jedyną legalną władzą, interreksem, podtrzymującym narodową ciągłość. Uczestnicy seminarium zastanawiali się, w jakim stopniu nauka głoszona przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i jego godna postawa są aktualne we współczesnym świecie.

Jak mówił przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii senator Jan Żaryn, prymas w znakomity sposób odpowiadał na wyzwania trudnych czasów, w których przyszło mu żyć i przewodzić polskiemu Kościołowi. Rozumiał sens polskiej wspólnoty narodowej i widział miejsce wiary w niej, relacje między Kościołem a narodem i państwem. Bez jego nauki, tytanicznej pracy, a przede wszystkim ogromnej odwagi, a także zapoczątkowanej w 1957 r. wielkiej nowenny i obchodów millenijnych Polacy nie odrodziliby się jako naród, nie byłoby pokolenia „Solidarności”. Rozumiał to Jan Paweł II, który w swoim testamencie stwierdził, że prymas kard. Stefan Wyszyński przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia, Wielki Prymas. „Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa” – napisał Jan Paweł II.

Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu senator Kazimierz Wiatr szczególną uwagę zwrócił na związki Stefana Wyszyńskiego z harcerstwem, płynącą z tego pedagogikę wartości i skutecznego działania. Jak mówił senator, u wychowawcy najważniejsze są zgodność czynów ze słowami, budowanie w sobie dobra, łączenie wrażliwości ze skutecznością działania. Szczególnie dzisiaj, w dobie rozwoju technologii, zachowanie człowieczeństwa i wrażliwości na los drugiego człowieka są tak ważne. Zdaniem senatora Kazimierza Wiatra heroizm prymasa Stefana Wyszyńskiego pokazuje, że można w trudnych warunkach przekraczać siebie, a do tego m.in. wychowuje harcerstwo.

Szacunek do człowieka, kult i etos pracy to jedne z najczęściej wskazywanych podczas seminarium wartości, wyznawanych i wcielanych konsekwentnie w życie przez Stefana Wyszyńskiego. O wychowaniu do szacunku dla człowieka mówiła Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego. „Jak i dlaczego – zdaniem prymasa Wyszyńskiego – należy porządnie pracować?” ‒ to temat wystąpienia dr. hab. Pawła Skibińskiego z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas panelu poświęconego nauczaniu i postawie Stefana Wyszyńskiego w kontekście wychowania do patriotyzmu redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński mówił, że etos pracy według prymasa polegał na tym, by wykonując ją, pamiętać o drugim człowieku i móc spojrzeć mu w oczy. Pracujesz bowiem dla niego i dla Boga. Jak mówił ks. Henryk Zieliński, ludzka praca była dla Stefana Wyszyńskiego naprawianiem świata po grzechu pierworodnym. Naród postrzegał jako dąb – wielkie drzewo, mocno wrośnięte w polską ziemię. Za ważny element naszej tożsamości narodowej prymas uważał maryjność. Wierny był także sienkiewiczowskiej tradycji, także w języku.

Zarówno ks. Henryk Zieliński, jak i senator Jan Żaryn wskazywali na różnice w postrzeganiu roli Kościoła i katolicyzmu przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i część polskiej inteligencji, skupionej wokół środowisk związanych ze „Znakiem” czy warszawskim Klubem Inteligencji Katolickiej. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii mówił w tym kontekście o pysze polskiego inteligenta, któremu wydawało się, że można iść na pewne kompromisy z władzą, że stać go na uporządkowanie świata bez Boga na wzór zachodniego inteligenta, wyrastającego z tradycji jakobińskiej. Senator przypomniał, że dzisiaj także potrzeba sprzeciwu wobec takiej postawy na miarę heroizmu Stefana Wyszyńskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.

Prace w komisjach senackich – 13 marca 2024 r.

Komisja Petycji rozpatrzyła 7 petycji.

7. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 7. posiedzenie Senatu.