Narzędzia:

14 listopada 2017 r.

14.11.2017

Tematem posiedzenia Komisji Środowiska była ochrona Morza Bałtyckiego przed zanieczyszczeniem pochodzącym z osadów ściekowych w kontekście zaleceń i rekomendacji Komisji Helsińskiej (rek. 38/1). Podczas obrad informacjęna ten temat przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek. Jak przypomniał, Konwencja Helsińska, podpisana przez 9 państw obszaru Morza Bałtyckiego i Komisję Europejską, ma na celu ochronę środowiska morskiego tego akwenu. Sygnatariuszami konwencji są: Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja i Komisja Europejska. Organizacja międzynarodowa – Komisja Ochrony Środowiska Morskiego, zwana Komisją Helsińską lub HELCOM, proklamowana przez Konwencję Helsińską jako organ wykonawczy, wydaje w tym celu zalecenia dla sygnatariuszy, zobowiązujące państwa ‒ strony do konkretnych działań. 15 listopada 2007 r. HELCOM wydała zalecenia (rek. 28E5) dla państw ‒ sygnatariuszy konwencji, dotyczące oczyszczania ścieków komunalnych zrzucanych w obszarze Morza Bałtyckiego, a 1 marca 2017 r. – zalecenia dla przeróbki osadów ściekowych w obszarze Morza Bałtyckiego (rek. 38/1). Wiceminister Sławomir Mazurek omówił zalecenia i sposoby ich realizacji, zawarte w aktach planistycznych krajowych programów i planów: oczyszczania ścieków komunalnych, gospodarki odpadami, ochrony wód morskich, a także w aktach prawnych, m.in. w prawie wodnym i ustawach o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków oraz o odpadach, licznych rozporządzeniach.

Odnosząc się do wystąpienia wiceministra środowiska, ekspert Komisji Środowiska Marek Gromiec wskazał m.in. na praktyczne, już opracowane rozwiązania umożliwiające ograniczenie substancji biogennych w ściekach. Ekspert proponował wykorzystanie tych doświadczeń i skorzystanie z funduszy unijnych. W trakcie dyskusji senatorowie zaproponowali przyjęcie stanowiska komisji w tej sprawie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa