Narzędzia:

13 listopada 2017 r.

13.11.2017

Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła stanowisko w sprawie wsparcia i promocji wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiektów w Tarnowskich Górach.

Podczas posiedzenia zastępca przewodniczącego komisji senator Czesław Ryszka podziękował senator Marii Pańczyk-Pozdziej za inicjatywę zorganizowania 10 października 2017 r. posiedzenia wyjazdowego w Tarnowskich Górach w związku z wpisaniem kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przedstawił projekt stanowiska w sprawie wsparcia i promocji tych obiektów wpisanych na Listę UNESCO i zgłosił kilka poprawek redakcyjnych. W wyniku głosowania komisja jednomyślnie przyjęła zaproponowane stanowisko.

Jak stwierdzono w dokumencie, komisja kultury z satysfakcją przyjęła informację o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę Światowego DziedzictwaUNESCO, ma to bowiem ogromne znaczenie z perspektywy promocji regionu, a także kraju. W sposób szczególny senatorowie docenili wieloletnie starania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w tym zakresie. Przypomniano, że to właśnie na stowarzyszeniu spoczywa obecnie obowiązek dbałości o stan tego 1. w województwie śląskim zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa. Zdaniem senatorów ze względu na mnogość obiektów kojarzonych z tarnogórskimi podziemiami i kosztami ich konserwacji, stowarzyszenie nie jest w stanie utrzymać finansowo kopalni w należytym stanie, a także nie będzie mogło zapewnić bezpieczeństwa ogromnej rzeszy zwiedzających, których liczba po wpisaniu na listęUNESCOsię podwoiła.

Komisja za najważniejszy problem do rozwiązania uznała ochronę podziemi, z których wiele pozostało nadal niezbadanych. Dlatego konieczne jest stworzenie dokładnej mapy wyrobisk, zabezpieczanie ich i zapobieganie ewentualnym lokalnym katastrofom naturalnym. Zabezpieczenie górotworu przekracza możliwości finansowe lokalnych środowisk. Z tego względu komisja kultury za konieczne uznała stworzenie systemu opieki, ochrony i finansowania polskich obiektów z listy UNESCO, ponieważ wpis stanowi także zobowiązanie dla państwa polskiego.

Komisja kultury postulowała również, aby polskie zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO promować wspólnie z zabytkami wpisanymi na Listę Pomników Historii, tworząc w ten sposób atrakcyjną ofertę zarówno dla turystów polskich, jak i zagranicznych. Warto też umieścić te obiekty w wykazie zabytków odwiedzanych przez uczniów.

W przyjętym dokumencie komisja kultury zwróciła się do resortów kultury, sportu i energii z apelem o podjęcie niezbędnych działań, zmierzających do finansowego wsparcia i promocji tarnogórskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Koszty utrzymania kopalni i tarnogórskich podziemi w należytym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa zwiedzającym szacuje się na kilka milionów złotych.

Komisja Kultury i Środków Przekazu zwróciła się jednocześnie do Narodowego Banku Polskiego, by wpis tarnogórskiej kopalni na listę UNESCO uczczony został w 1. rocznicę tego wydarzenia wybiciem złotej lub srebrnej monety okolicznościowej, która uhonoruje również ogromną rzeszę społeczników, tworzących od 1954 r. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.