Narzędzia:

14 listopada 2017 r.

14.11.2017

Komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Budżetu i Finansów Publicznych oraz Nauki, Edukacji i Sportu przyjęły bez poprawek ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej, uchwaloną przez Sejm z inicjatywy rządu.

Podczas posiedzenia rozwiązania zawarte w rozpatrywanej nowelizacji omówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko. Jak wyjaśnił, ma ona poprawić warunki prowadzenia działalności innowacyjnej i podnieść atrakcyjność instrumentów podatkowych jej wsparcia. Według projektodawców ustawa odpowiada na postulaty zgłaszane m.in. przez przedsiębiorców, jednostki naukowe i inwestorów, stanowi także realizację zobowiązań wynikających ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Nowela zakłada zwiększenie do 100% wysokości ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową (dla Centrów Badawczo-Rozwojowych będzie to 150%). Umożliwia korzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej przedsiębiorstwom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie stanowią kosztów prowadzenia działalności na ich terenie. Ustawa wydłuża też wyłączenia tzw. podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych i spółek komandytowo-akcyjnych, zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową. Wprowadza także zmiany w zakresie samorządu rzeczników patentowych, a także w obszarze szkolnictwa wyższego (m.in. rozszerzenie możliwości działalności uczelni w formie spółek kapitałowych). Nowelizacja zmienia ustawę o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a także ustawę o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (umożliwia korzystanie z instrumentów finansowych oraz pomocy finansowej o charakterze zwrotnym). Zgodnie z nowymi przepisami minister właściwy do spraw gospodarki będzie mógł udzielać pomocy w ramach programów w obszarze innowacyjności. Ustawa zakłada też wprowadzenie zmian w ustawach o dozorze technicznym, Polskiej Akademii Nauk oraz o zasadach finansowania nauki.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura LegislacyjnegoKancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi do rozpatrywanej nowelizacji. Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek zgłosił przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr. W wyniku głosowania komisje przyjęły przedstawiony wniosek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa