Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Wicemarszałek Senatu Maria Koc spotkała się z przewodniczącym parlamentu Gruzji

Wicemarszałek Senatu Maria Koc, która przebywała w Gruzji na 14. Międzynarodowej Konferencji pt. „Europejska Droga Gruzji” spotkała się 13 lipca 2017 r. z Iraklim Kobakhidze, przewodniczącym Parlamentu Gruzji. Politycy rozmawiali o współpracy między parlamentami obu państw, a także o sytuacji w regionie i unijnych aspiracjach Gruzji.

Przewodniczący Kobakhidze, powiedział, że oba kraje łączą  bardzo dobre relacje nie tylko dyplomatyczne czy rządowe, ale także między społeczeństwami. „Zależy nam na tych relacjach, chcemy je wzmacniać, potwierdzeniem chęci ich zacieśniania była moja wizyta w Warszawie na szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej” – zaznaczył przewodniczący.

M. Koc pogratulowała organizacji 14. Międzynarodowej Konferencji w Batumi. W jej ocenie konferencja jest dobrą płaszczyzną do wymiany poglądów polityków i ekspertów z różnych państw jak i na podsumowywanie prac nad integracją europejską i atlantycką. Podkreśliła, że ceni sobie współpracę parlamentarną z gruzińskimi partnerami i uważa, że jest ona ważnym forum współpracy i zbliżania stanowisk na rzecz poprawy bezpieczeństwa w regionie. Dlatego w imieniu marszałka Senatu przekazała przewodniczącemu zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. Pogratulowała ruchu bezwizowego z UE. „To wymierny sukces, korzystny dla wszystkich Gruzinów” - powiedziała. Kolejnym sukcesem wartym odnotowania jest również wstąpienie Gruzji do Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, co jest  krokiem do stworzenia zintegrowanego rynku energetycznego. Wicemarszałek zaznaczyła, że rynek ten, dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych jest podstawą bezpieczeństwa. „Cieszy nas, że na  konferencji padają słowa o zbyt dużym udziale rosyjskiego gazu na rynkach UE” – dodała.

I. Kobakhidze potwierdził, że członkostwo w UE to cel strategiczny i zgodnie z rezolucją podjętą przez parlament jest priorytetem w polityce zagranicznej Gruzji. „To realizacja woli narodu, około 85 proc. Gruzinów popiera partie głoszące hasła prounijne. Poinformował, że współpraca z Polską jest ważna z uwagi na fakt, że Polska przeszła wcześniej drogę, którą podąża Gruzja. Przewodniczący podziękował za wsparcie  okazane suwerenności i integralności terytorialnej. Szczególnie Gruzini pamiętają wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który stanął z narodem gruzińskim w  trudnej chwili.  „Na terytoriach okupowanych przez Rosję obserwujemy łamanie praw człowieka i „pełzającą aneksję” - mówił. Poinformował, że Gruzja prowadzi pragmatyczną politykę wobec Rosji. Zapewnia ona stabilność po wojnie w 2008 roku, ma doprowadzić do przestrzegania praw obywateli Gruzji na terytoriach okupowanych. Spotyka się ta polityka z poparciem zachodnich sojuszników. Mimo nieprzychylnego stanowiska Rosji udało się doprowadzić do zawarcia pewnych porozumień w kwestiach humanitarnych, handlu, transporcie – poinformował przewodniczący. Dodał, że w Gruzji potrzebne są reformy. Gospodarka rozwija się, wzrost gospodarczy na poziomie 4,5 % PKB jest dobrym wynikiem uwzględniając sytuację w regionie.  Według Kobakhidze sektor energetyczny jest postrzegany jako strategiczny i państwo będzie w niego inwestować.  Podkreślił, że Gruzja jest w trakcie reform konstytucyjnych, wymiaru sądownictwa i społecznych. „Reforma samorządowa w Polsce, rozwój lokalny, tempo zaadaptowania zmian jest dla nas przykładem i motywacją do działania” - zaznaczył.

Według wicemarszałek Koc Polska jest zainteresowana zacieśnianiem relacji z Gruzją. 25-lecie odnowienia relacji dyplomatycznych i wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji wpisuje się w ten zamiar.  „My także dostrzegamy zagrożenie na Wschodzie, widzimy destabilizującą rolę Rosji w regionie. Ubolewamy nad faktem, że integralność terytorialna Gruzji została naruszona. Wierzymy, że bliska współpraca regionalna doprowadzi do pokonania nawet takich trudności” – powiedziała wicemarszałek.

14. Międzynarodowa Konferencja pt. „Europejska Droga Gruzji” poświęcona jest zagrożeniom stabilności w regionie. Jej uczestnicy dyskutują m.in. o bezpieczeństwie energetycznym Europy, o polityce współpracy na rzecz rozwoju UE oraz jej skutkach dla krajów Partnerstwa Wschodniego, o globalnej strategii UE i współczesnych wyzwaniach dla bezpieczeństwa - wojnie hybrydowej, terroryzmie, kryzysie migracyjnym.

 

Foto Arkadiusz Bereza
Foto Arkadiusz Bereza
Foto Arkadiusz Bereza
Foto Arkadiusz Bereza
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito