Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Karczewski: musimy powtarzać, że Grupa Wyszehradzka nie jest przeciwko UE

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski  6 marca 2017 r. podczas spotkania z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Andrejem Danko powiedział, że należy wyraźnie powiedzieć,  iż Grupa Wyszehradzka nie jest przeciwko Unii Europejskiej.  Dodał, że ”nasza przynależność do UE cieszy się wysokim poparciem społecznym”.

Marszałek przyjął delegację słowackiego parlamentu  w przededniu spotkania szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie.

„Jutro będziemy rozmawiać o przyszłości Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej, o naszej przyszłości” - powiedział  marszałek Senatu. Zapewnił gości, że Polsce zależy na dobrych relacjach z krajami wyszehradzkimi.  Dodał, że wiele krajów patrzy na Grupę Wyszehradzką z uznaniem. Poinformował, że niedawno gościł  przewodniczącego Senatu Rumunii, który wyraził zainteresowanie uczestnictwem w pracach V4.

Andrej Danko powiedział, że Słowacja chce rozwijać i umacniać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej po to, by usprawnić komunikację z Unią Europejską. Wyraził nadzieję, że kryzys migracyjny, który jest kwestią sporną w UE, uda się pokonać przez praktyczne podejście unijne. Zdaniem przewodniczącego dużo pracy trzeba włożyć, by doszło do zbliżenia parlamentów narodowych do Parlamentu Europejskiego.  Poruszył także kwestię przejęcia od Polski prezydencji w V4. Podkreślił,  że Słowacja oczekuje iż Polska przekaże następcy listę celów i zadań, które powinny być kontynuowane w kolejnej prezydencji, w sprawach społecznych, kulturalnych, gospodarczych.

Politycy rozmawiali także o reformach przeprowadzanych w Polsce. Marszałek poinformował gości, że wprowadzono zmiany w polityce rodzinnej, obecnie realizowana jest reforma w ochronie zdrowia, będzie wdrażana reforma edukacji .

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito