Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senatorowie na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2017 r. w Warszawie  odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości miały miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odczytano apel pamięci, złożono wieńce. Wcześniej m.in. odbyła się uroczystość w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej, oddano też hołd żołnierzom Wojska Polskiego walczącym w antykomunistycznym powstaniu z lat 1944 – 1963 - złożono wieńce pod tablicą na murze byłego więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W uroczystościach tych Senat reprezentowali: wicemarszałek Maria Koc, senator Jan Żaryn, senator Jan Dobrzyński, senator Jarosław Rusiecki oraz pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders.

Podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza  prezydent Andrzej Duda powiedział m.in., że "Niepodległość to coś, co dla każdego narodu jest najcenniejsze - własne, suwerenne, niepodległe państwo, w którym naród może sam o sobie stanowić". Prezydent podkreślił, że Żołnierze Wyklęci chcieli wolności, w której "Polska nie jest wasalem Związku Radzieckiego" oraz w której "Polska stoi dumna i wyprostowana - taka, o jaką cały czas walczymy, aby była: silna, dumna i piękna". Prezydent wyraził także nadzieję, że - idąc za przykładem Żołnierzy Niezłomnych - "następne pokolenia, wzorując się na ich walce, będą rozumiały, że ich obowiązkiem jest taką właśnie ojczyznę budować i o taką ojczyznę starać się każdego dnia"

W ceremonii wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz najważniejsi dowódcy wojskowi. Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, a przedstawicie m.in. władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich złożyli przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce i kwiaty.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu"

1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego z IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka, por. Karol Chmiel i por. Józef Batory. Od 2011 r. rocznica tej komunistycznej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

IPN szacuje, że w latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób, które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Znaczną część ofiar stanowili żołnierze podziemia niepodległościowego. Ich ciała grzebano w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach; na terenie i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.

Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
Foto Ireneusz Pobudkiewicz
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito