Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan oddał hołd Żołnierzom Wyklętym

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 27 lutego 2017 r. w Warszawie odbyła się  uroczystość patriotyczno-religijna w hołdzie patriotom polskim, ofiarom komunistycznego terroru więzionym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej przy ul. Świerszcza 2. Na elewacji budynku odsłonięto  Znak Polski Walczącej. W piwnicach tego gmachu w nieludzkich warunkach więziono m.in. żołnierzy Armii Krajowej.

Na uroczystościach Senat reprezentował wicemarszałek  Adam Bielan. Licznie przybyli  weterani walki o niepodległość Rzeczypospolitej, przedstawiciele organizacji kombatanckich, przedstawiciele ofiar represji wojennych i powojennych.

W okresie od lutego do października 1945 r. w „Jasnym Domu” mieściła się siedziba Głównego Zarządu Informacji Ludowego Wojska Polskiego. W jego piwnicach urządzono cele więzienne, a na najwyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w okresie istnienia aresztu przeszło przez niego ponad tysiąc osób, w tym żołnierzy Armii Krajowej, którzy poddawani byli okrutnym torturom.

Podczas uroczystości odczytano list przesłany przez prezydenta Andrzeja Dudę. "Uczestnicy walk o niepodległość ojczyzny są od wieków otaczani szczególnym szacunkiem Polaków. Obrońcy granic i honoru Rzeczypospolitej, żołnierze regularnej armii, powstańcy, należą od najważniejszych postaci w panteonie naszych bohaterów narodowych. (...) Jestem przekonany, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych, umacnia w nas Polakach, wolę trwania przy imponderabiliach" - napisał prezydent.

Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wraz  z „Fundacją Willa Jasny Dom”, przygotował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Odsłonięcie neonu znaku Polski Walczącej na fasadzie willi w warszawskich Włochach jest elementem obchodów, przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Foto Joanna Wolska
Foto Joanna Wolska
Foto Joanna Wolska
Foto Joanna Wolska
Foto Joanna Wolska
Foto Joanna Wolska
Foto Joanna Wolska
Foto Joanna Wolska
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito