Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek Senatu spotkał się z repatriantami z Kazachstanu

"Polska jest pięknym krajem i na pewno nie będzięcie żałować tego, że tu przyjechaliście" - tymi słowami marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił się do licznej grupy repatriantów z Kazachstanu, którzy przybyli i osiedlili się w kraju pod koniec 2016 roku. "Będziemy wspólnie, i ci którzy tu przyjechali i ci, którzy jeszcze przyjadą, budować wspólnotę narodową, bo jesteśmy Polakami. Jeszcze raz witam Was w Polsce!" - powiedział Stanisław Karczewski.

W czasie spotkania, do którego doszło 31 stycznia 2017 roku w Domu Polonii w Pułtusku, poruszone zostały najważniejsze tematy związane zarówno z problemami na jakie napotykają repatrianci, jak również z projektem nowej ustawy repatriacyjnej, która niebawem trafi do parlamentu. Polacy z Kazachstanu, którzy na razie zamieszkują w Pułtusku, ze wzruszeniem dziękowali polskim władzom nie tylko za umożliwienie im przeniesienia się, ale również za wszelką pomoc jaką są obdarowywani na ojczystej ziemi. W spotkaniu uczestniczyła także Aleksandra Ślusarek - prezes Związku Repatriantów RP oraz Michał Kisiel - dyrektor pułtuskiego Domu Polonii.

Ponad 150 osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu, wśród których największą grupę stanowią mieszkańcy okolic Kokczetawy, przybyła do Polski - na zaproszenie premier Beaty Szydło - 21 grudnia 2016 r. Obecnie opiekę nad repatriantami sprawuje Stowarzyszenie Wspólnota Polska, które przygotowało dla nich specjalny program adaptacyjno-edukacyjny.

Spotkanie z repatriantami z...
Spotkanie z repatriantami z...
Spotkanie z repatriantami z...
Spotkanie z repatriantami z...
Spotkanie z repatriantami z...
Spotkanie z repatriantami z...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito