Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Chanuka w Senacie

Rabin Szalom Ber Stambler oraz wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Małgorzata Kidawa-Błońska 28 grudnia 2016 r. w Senacie wspólnie zapalili świece chanukowe z okazji żydowskiego święta świateł.

 

„Obchody święta Chanuki w parlamencie stały się już tradycją. Jasne światło niesie przesłanie wolności, sprawiedliwości i wytrwałości ” – powiedział wicemarszałek Terlecki.  "Symbolizuje również zwycięstwo dobra nad złem. Wielowiekowy obyczaj obchodów święta świateł dziś przypomina o ogromnym dziedzictwie narodu żydowskiego, narodu, którego losy przez stulecia były ściśle związane z Polską, a nasze kultury przenikały się wzajemnie" - mówił wicemarszałek Sejmu.

 

Szalom Ber Stambler, rabin domu modlitwy Chabad Lubawicz w Warszawie, wyraził zadowolenie, że święto Chanuki już od czterech kadencji obchodzone jest również w polskim parlamencie, a po raz pierwszy w Senacie.  Tegoroczna Chanuka rozpoczęła się w sobotę 24 grudnia po zachodzie słońca i zbiegła z Wigilią Bożego Narodzenia.  Zdarza się to raz na kilkadziesiąt lat.  „Święta te łączy nie tylko zbieżność terminów, ale podobne radosne przesłanie - uniwersalne wartości, których symbolem jest światło: dobro, mądrość i tolerancja” – podkreślił rabin.

 

W uroczystości wzięli też udział ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, parlamentarzyści oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Chabad Lubawicz Polska. 

 

Chanuka to trwające osiem dni święto obchodzone w okresie przesilenia zimowego. Jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich. Upamiętnia wydarzenia, które nastąpiły po zbezczeszczeniu Świątyni Jerozolimskiej – jeden dzbanuszek oliwy płonął przez wszystkie osiem dni uroczystości ponownego wyświęcenia świątyni. Centralnym obrzędem święta świateł jest zapalanie świec na chanukiji. Pierwszego dnia święta, zaczynając od prawej strony świecznika, zapala się pierwszą świecę chanukową. W ciągu kolejnych dni dodaje się po jednej świeczce – aż do ósmego dnia, kiedy palą się już wszystkie lampy. 

Foto Katarzyna Czerwińska...
Foto Katarzyna Czerwińska...
Foto Katarzyna Czerwińska...
Foto Katarzyna Czerwińska...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito