Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Zmarła Maria Łopatkowa, senator III kadencji

Senator Maria Łopatkowa

25 grudnia 2016 r. zmarła Maria Łopatkowa, senator III kadencji z województwa warszawskiego, kandydatka Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego, przewodnicząca Komisji Nauki i Edukacji Narodowej. 

Urodziła się w 1927 r. w Braciejowicach. W 1952 r. ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W 1968 r. uzyskała stopień doktora pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1947–69 pracowała jako nauczyciel w szkole podstawowej w Ołtarzewie. Przez wiele lat angażowała się w działania na rzecz ochrony praw dziecka. Z jej inicjatywy powstały instytucje służące rodzinie i dziecku: Komitet Obrony Praw Dziecka (kierowała nim w latach 1981–93), Towarzystwo Pomocy Młodzieży, Dom Matki i Dziecka dla Matek Więźniarek, Pogotowie Rodzinne.

W latach 1972–80 sprawowała mandat posła Sejmu VI i VII kadencji. W 1981 r. była ekspertem „Solidarności” ds. negocjacji z ministerstwem oświaty.

W 1993 r. zainicjowała powstanie Partii Dziecka, przekształconej później w Partię Dzieci i Młodzieży, która nie podjęła czynnej działalności politycznej (przestała istnieć w 2010 r.).

Była autorką licznych pozycji literatury współczesnej i publikacji naukowych z zakresu pedagogiki. Jest uważana za prekursorkę nurtu wychowawczego, zwanego pedagogiką serca.

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito