Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senackie spotkanie opłatkowe

Marszałek Stanisław Karczewski 21 grudnia 2016 r., tradycyjnie przed świętami, spotkał się z senatorami i pracownikami Kancelarii Senatu, aby podzielić się opłatkiem.  „Czas świąt to taki czas w którym powinniśmy się cieszyć, że możemy spędzić go z rodziną, porozmawiać o sprawach rodzinnych i zasiąść przy wspólnym stole” – mówił marszałek. Marszałek Karczewski podkreślił, że jest to czas, w którym powinniśmy spojrzeć w oczy również oponentom  politycznym i złożyć im wszystkim życzenia dobrych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.  Słowa podziękowania marszałek Karczewski skierował do pracowników Kancelarii Senatu. Dziękował za profesjonalizm i wytężoną pracę, często do późnych godzin nocnych.

Marszałek podziękował też senatorom za to, że Izba w spokojnej atmosferze pracowała na ostatnim w tym roku posiedzeniu. „Wczoraj i dziś pokazaliśmy Polsce, pokazaliśmy tym, którzy na nas patrzą, często krytycznie, że działalność polityczna może być prowadzona na wysokim poziomie” – mówił. Marszałek Karczewski życzył wszystkim uczestnikom spotkania spokoju i dobrego nowego roku, a dziennikarzom - dobrych kontaktów i współpracy z Senatem.

Modlitwę w intencji senatorów i pracowników odmówił  metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Podkreślił, że przybył z dwóch powodów. Po pierwsze, aby pobłogosławić opłatek i podtrzymać ten polski zwyczaj dzielenia się nim. Po drugie, będąc pięć dni temu Sejmie, a teraz w Senacie jest w miejscach najważniejszych dla Polski. „Tutaj stanowi się prawo, stanowi się o teraźniejszości i przyszłości, która wynika z Waszej pracy” – powiedział kardynał Nycz.  Jego zdaniem, nawet w wigilijny wieczór „nie da się wziąć w nawias spraw wokół nas”.  Oprócz błogosławieństwa kardynał życzył zgromadzonym politykom, aby zdobyli się na ciszę, która pozwoli usłyszeć głos Boga.  

Małgorzata Sinica  naczelnik ZHP wraz z harcerzami z 49. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Delta Diraca” przekazała symboliczny ogień, zapalony w  Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. „Pokój to słowo, które często pojawia się na naszych ustach. Dzisiaj harcerze mają szczęście, że mogą się nim cieszyć” – mówiła naczelnik. Apelowała, aby odważnie tworzyć pokój, którego ostoją są relacje z drugim człowiekiem.    

Betlejemskie Światło Pokoju harcerze co roku przed Świętami Bożego Narodzenia przekazują do najważniejszych instytucji, kościołów i szkół w Polsce, a następnie dalej do krajów sąsiednich.

Ksiądz Piotr Burgoński, duszpasterz parlamentarzystów, odczytał fragment Ewangelii. Jest już zwyczajem, że senackie spotkanie opłatkowe uświetniają kolędy w wykonaniu zespołów polonijnych.  W tym roku do Senatu przybył z Mołdawii polonijny zespół „Jaskółki” prowadzony przez  dyrektora Domu Polonii Wiktorię Koczurowską.

W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Maria Koc, Grzegorz Czelej  oraz Adam Bielan, Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski, ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii Artur Michalski oraz pracownicy Kancelarii.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito