Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Senatorowie na obchodach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego

Senatorowie oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski wzięli udział w obchodach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. 

1 sierpnia 2016 r. w godzinę „W” marszałek Senatu oddał hołd powstańcom podczas uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O 17:00 syreny, które zawyły w całym mieście, rozbrzmiały również przed pomnikiem. Zgromadzeni stali na baczność, następnie minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odegrano Mazurka Dąbrowskiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz, ministrowie, posłowie i senatorowie. Licznie przybyli weterani i warszawiacy. Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek zmówił modlitwę w intencji poległych powstańców. Nawiązał do przesłania papieża Franciszka wzywającego do pojednania i wzajemnego szacunku. "Pójdźmy za tym śladem, obejmijmy więc modlitwą wszystkich, którzy polegli latem 1944 r. za wolność naszej ojczyzny" - powiedział. Po modlitwie oddano salwę honorową.

Kolejne uroczystości odbyły się przy pomniku "Polegli - Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Przed pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze.„Nigdy Polska nie zapomni o swoich bohaterach, nigdy nie zapomni o wspaniałych powstańcach warszawskich, nigdy nie zapomni o mieszkańcach Warszawy, którzy oddali życie za pragnienie wolności i za swoje miasto (...) Polska jest dumna z Warszawy, Polska jest dumna z warszawiaków, z ich postawy niezłomnej" - mówił prezydent Andrzej Duda. Następnie odmówiono modlitwę ekumeniczną, odbył się też Apel Pamięci. Senat  reprezentował marszałek Karczewski. Obecna była także senator Anna Maria Anders oraz Barbara Borys-Damięcka.

Obchody 1 sierpnia rozpoczęły się przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”  w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Dla upamiętnienia walk powstańczych złożono wieńce i zapalono znicze. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych powstańców. W uroczystości uczestniczyli senatorowie Anna Maria Anders, Barbara Borys-Damięcka i Jan Żaryn. Obecni byli m.in. powstańcy warszawscy i weterani II wojny światowej, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, kompanie honorowe Wojska Polskiego, policji, Straży Miejskiej, harcerze ZHP i ZHR oraz mieszkańcy stolicy. Pomnik upamiętnia powstańców Mokotowa, żołnierzy Armii Krajowej pułku "Baszta" oraz innych oddziałów V obwodu 10 dywizji im. Macieja Rataja, walczących od 1 sierpnia do 27 września.

Podczas uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza Senat był reprezentowany przez wicemarszałka Adama Bielana. Obecna była też senator Anna Maria Anders. W uroczystości uczestniczyli wicepremier Piotr Gliński, wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński, w asyście szefów tych służb, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Kwiaty złożyli też przedstawiciele ministerstw, sądów i trybunałów, Instytutu Pamięci Narodowej, Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, ambasad, partii politycznych, władz samorządowych oraz organizacji harcerskich. Licznie przybyli warszawiacy. Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego odczytano odezwę: „72 lata temu żołnierze walecznej Armii Krajowej, ofiarnie wspierani przez mieszkańców stolicy stanęli do powstańczego boju z Niemcami. Powstanie warszawskie było bitwą o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą, bitwą o prawo do wolności, której obrona jest obowiązkiem każdego obywatela. Przez 63 dni krwi i chwały powstańcy oraz mieszkańcy Warszawy z godnością i honorem stawiali czoła przeważającym siłom niemieckim".

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożył w imieniu Senatu wieniec przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Przed pomnikiem zostały zaciągnięte warty honorowe, a hołd uczestnikom powstania złożyły liczne poczty sztandarowe. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister środowiska Jan Szyszko, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, członkowie organizacji powstańczych i mieszkańcy miasta. Obecna była także senator Anna Maria Anders. Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski powiedział m.in. „Wpajane nam od dzieciństwa umiłowanie ojczyzny wyrażało się gotowością do podjęcia walki za nią, z wiarą w zwycięstwo, choć zdawaliśmy sobie sprawę z możliwości utraty życia w walce". Tak podsumował rozważania o celowości powstania: "Jak odpowiedzieć na pytanie, czy było warto? Ludzie +Solidarności+ lat 80. twierdzili, że inspiracją dla tego ruchu było Powstanie Warszawskie. Od roku 1989 żyjemy w wolnej Polsce". Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było symbolem polskiej państwowości i fenomenem na skalę światową, kontynuacją legalnych władz Rzeczpospolitej Polskiej. 

31 lipca Izbę wyższą parlamentu podczas Apelu Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich reprezentowali wicemarszałek Adam Bielan, senator Anna Maria Anders i senator Barbara Borys-Damięcka. W uroczystoścu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, władz Warszawy, powstańcy i mieszkańcy miasta. Wygłaszany w poprzednich latach Apel Poległych został w tym roku zastąpiony Apelem Pamięci. Jego tekst uzgodnili przedstawiciele resortu obrony narodowej i powstańców warszawskich.

29 lipca senator Jan Żaryn złożył wieniec w imieniu Senatu podczas uroczystości przy pamiątkowym kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”. Przedstawiciele prezydenta, parlamentu, władz miasta i dzielnicy Żoliborz oraz organizacji kombatanckich i mieszkańcy złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Następnie oddano trzykrotną salwę honorową. Powstanie w tej dzielnicy zaczęło się 1 sierpnia 1944 r. jeszcze przed godziną "W". Ok. godz. 13.30 na ul. Krasińskiego żołnierze AK, którzy przenosili broń na miejsce koncentracji jednego z oddziałów, natknęli się na patrol niemiecki i wywiązała się strzelanina.

W imieniu Senatu 5 sierpnia wieniec pod Pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 złożył senator Jan Żaryn. Podczas uroczystości oddano salwę honorową i odbył się apel pamięci. Przed pomnikiem zaciągnięto wartę honorową, a hołd pomordowanym oddały poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich. Spod monumentu wyruszył Marsz Pamięci. Rzeź mieszkańców Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zginęło - według różnych szacunków - od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Michał Józefaciuk...
Foto Michał Józefaciuk...
Foto Michał Józefaciuk...
Foto Michał Józefaciuk...
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Katarzyna Czerwińska
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
Foto Przemysław Cebula
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito