Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Uroczystość zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim 11 grudnia 2017 r. powołał rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów, wiceprezesi Rady Ministrów i ministrowie złożyli wobec prezydenta przysięgę wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd prezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju i finansów, Beata Szydło została powołana na urząd wicepremiera. Skład rządu pozostał poza tym bez zmian.

W uroczystości zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego udział wzięli marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie obu izb, prezes Prawa i Sprawiedliwości, poseł Jarosław Kaczyński, ministrowie i wiceministrowie, ministrowie z Kancelarii Prezydenta, prezes TK Julia Przyłębska, posłowie i senatorowie.

Prezydent pogratulował Mateuszowi Morawieckiemu objęcia urzędu premiera i nowo powołanej Radzie Ministrów. Pogratulował też decyzji, że nowy premier chce pracować z dotychczasowymi ministrami, zanim zdecyduje dokonać w niej jakichkolwiek zmian. Wyraził też nadzieję, na dobrą współpracę premiera i rządu z prezydentem. Dodał, że były pewne mankamenty w dotychczasowej współpracy i oczekuje, że one znikną, bo  jak  powiedział „pracujemy dla dobra Rzeczypospolitej, służymy naszym rodakom” – powiedział prezydent.

Premier Morawiecki podkreślił, że ogromnym zaszczytem jest dla niego, że może stanąć na czele rządu. "Traktuję tę służbę publiczną, nie jako władzę, tylko jako element odpowiedzialności i podejmowania decyzji w imieniu obywateli, w takim kształcie, żeby obywatelom żyło się jak najlepiej" - podkreślił.

"Mogę obiecać, że będzie to rząd, który będzie chciał czerpać najlepsze doświadczenia z dotychczasowych osiągnięć, a więc będzie to też rząd kontynuacji. Naszą latarnią, naszym punktem odniesienia będzie na pewno rodzina - bezpieczna rodzina, będzie praca - godna praca, będzie mieszkanie - mieszkanie dla wszystkich, mieszkanie dostępne dla jak największej liczby osób" – mówił premier Morawiecki. Dodał, że to są cele społeczne, które można realizować przede wszystkim wtedy, kiedy "kwitnie gospodarka, kiedy rozwijają się wszystkie filary gospodarcze". "I to jest to, na czym na pewno będziemy się koncentrować" – podkreślił premier.

Prezydent 8 grudnia br. przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Zaprzysiężenie rządu M....
Zaprzysiężenie rządu M....
Zaprzysiężenie rządu M....
Zaprzysiężenie rządu M....
Zaprzysiężenie rządu M....
Zaprzysiężenie rządu M....
Zaprzysiężenie rządu M....
Zaprzysiężenie rządu M....
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito