Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Delegacja Senatu z wizytą w RPA

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją przebywa z oficjalną, pięciodniową wizytą w Republice Południowej Afryki. Marszałkowi towarzyszą wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Pierwszego dnia wizyty delegacja spotkała się z przewodniczącą Narodowej Rady Prowincji Thandi Modise oraz z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Baleka Mbete.

Pzewodnicząca Narodowej Rady Prowincji Thandi Modise przywitała delegację i wspomniała ostatnią wizytę złożoną przez nią w Warszawie. “Bardzo cieszę się, że mogę powitać pana marszałka i polską delegację w parlamencie RPA. Bardzo miło wspominam moją oficjalną wizytę w Polsce. Cieszę się, że nie straciliśmy kontaktu, a kwestie które omawialiśmy w Polsce dają efekty z korzyścią dla obu państw. Ta wizyta cementuje nasze relacje. W Warszawie rozmawialiśmy, jak ważne są dobre relacje parlamentarne we współpracy naszych państw. Ważne jest, by wiedzieć, co myśli i robi każda ze stron, tak byśmy mogli dobrze ze sobą współpracować” - powiedziała przewodnicząca Thandi Modise.

Marszałek Stanisław Karczewski, dziękując za zaproszenie i możliwość przyjazdu do RPA, także wspominał wizytę Thandi Modise w Polsce. „Wizytę pani przewodniczącej wspominam bardzo dobrze. Wzmocniła ona relacje naszych państw. Wierzę, że nasza obecna wizyta podniesie nasze relacje na jeszcze wyższy poziom” - powiedział marszałek i wyraził nadzieję, że przyczyniają się do tego inne spotkania bilateralne.
Marszałek podziękował także za poparcie Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa przy ONZ. “Podczas ostatniego spotkania prosiłem o poparcie Polski przez RPA na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Bardzo za to dziękuję i wyrażam poparcie Polski dla RPA, które będzie starało się o członkostwo w latach 2020-2022” - zapowiedział marszałek Karczewski.

Przewodnicząca Modise wymieniła dziedziny, w których widzi możliwości poszerzenia współpracy obu państw. “Rolnictwo może nas połączyć i widzę tu szerokie możliwości współpracy. Polska może powiedzieć, jak przygotować ludność naszego kraju na gospodarowanie ziemią. Chcielibyśmy wziąć przykład z waszego kraju. Podczas naszej wizyty mieliśmy okazję zapoznać się z częścią informacji, ale chcemy dowiedzieć się więcej” - powiedziała Thandi Modise.

W odpowiedzi polskie rolnictwo zachwalał marszałek Senatu. “Polska produkuje żywność ekologiczną, zdrową i smaczną. Mamy rozwinięty przemysł przetwórczy i okołorolniczy - maszyny i urządzenia. Jestem przekonany, że w tym zakresie jesteśmy w stanie rozwinąć współpracę na jeszcze wyższym poziomie” - powiedział Stanisław Karczewski.

Marszałek Bogdan Borusewicz zwrócił uwagę na okres transformacji i rolę komisji prawdy i pojednania w dościu do porozumienia. W Polsce interesowaliśmy się transformacją RPA na początku lat 90. i odejściem kraju od apartheidu. Nieco wcześniej w naszym kraju sami dokonywaliśmy przemian i dla mnie osobiście droga poprzez komisję prawdy i pojednania była drogą najlepszą do osiągnięcia porozumienia. To był bardzo dobry pomysł” - mówił wicemarszałek Bogdan Borusewicz.
Senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą dziękował za dobrą współpracę rządu RPA z Polonią w tym kraju. “Jestem przedstawicielem komisji, która na co dzień współpracuje z Polakami rozsianymi na całym świecie. Cieszę się, że w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy marszałku Senatu jest przedstawicielka Polonii w RPA pani Barbara Kukulska. Dzięki temu wiemy więcej o Polonii w RPA, która szacowana jest na 30 tysięcy osób. Dziękujemy za to, że rząd RPA stwarza im możliwości działania w życiu społecznym i politycznym” - powiedział senator Artur Warzocha.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że kilka dni temu obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. “Cieszymy się, że jesteśmy wolnym suwerennym krajem. Dbajmy o niepodległość zarówno w Polsce, jak i RPA” - zakończył Stanisław Karczewski.
Podczas spotkania z przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Baleka Mbete marszałek Stanisław Karczewski mówił o współpracy gospodarczej obu państw. “Cenimy sobie i uważamy za niezwykle ważną współpracę z RPA. Kontakty gospodarcze i handlowe są na poziomie miliarda dolarów. Inwestycje dokonywane w Polsce, firm, które mają źródło w RPA, są na poziomie kilkunastu miliardów dolarów rocznie. Jesteście Państwo bardzo ważnym partnerem dla Polski i Uni Europejskiej. Chcemy budować, na poziomie naszych kontaktów, most łączący RPA i Polskę. Potencjał po jednej i drugiej stronie jest olbrzymi. Wierzę, że nasze spotkania przyczynią się do tego, że będzie ona na jeszcze wyższym poziomie” - mówił marszałek Karczewski.

Foto: Przemysław Cebula /...
Foto: Przemysław Cebula /...
Foto: Przemysław Cebula /...
Foto: Przemysław Cebula /...
Foto: Przemysław Cebula /...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito