Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Obchody Dnia Seniora w Senacie

Z okazji ogólnopolskiego Dnia Seniora marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 14 listopada 2017 r. w Senacie z grupą seniorów na konferencji „Integracja cyfrowa seniorów oraz ich aktywność w sieci”. Rozmawiano o tym, że internet i nowoczesne technologie dają szansę seniorom na większą aktywność, jednocześnie niosą za sobą zagrożenia. Wskazano na potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie zarówno korzystania z narzędzi, jak i zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Marszałek Senatu mówił, że w szybko rozwijającym się świecie, w którym na porządku dziennym jest korzystanie z internetu i smartfonów, seniorzy nie mogą czuć się wykluczeni. Według marszałka należy zachęcać osoby starsze zarówno do aktywności fizycznej jak i do korzystania z możliwości, jakie daje wirtualna rzeczywistość. „Naszym wspólnym zadaniem jest wzajemne inspirowanie się do działania. Jesteście przedstawicielami grupy seniorów, która już jest aktywna. Reprezentujecie różne organizacje, uniwersytety trzeciego wieku, dlatego możecie zachęcać innych do działania” – powiedział marszałek.

Zdaniem marszałka Karczewskiego rozwój nowoczesnych technologii może w przyszłości przyczynić się do rozwiązania wielu problemów. „Już powstają aplikacje mobilne, które skutecznie pomagają zadbać o swoje zdrowie. W przyszłości nowoczesne technologie mogą np. wyeliminować kolejki w służbie zdrowia. Tak, jak stało się to z kolejkami w bankach” – zauważył Stanisław Karczewski.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku prof. Krystyna Lewkowicz mówiła o rosnącej potrzebie edukowania seniorów. „Coraz więcej seniorów chce się uczyć. Wielu spośród uczestników naszych zajęć ma już wysokie umiejętności informatyczne” – mówiła profesor Lewkowicz. Podkreśliła jednocześnie, że potrzebne są działania podnoszące bezpieczeństwo seniorów w sieci. Zauważyła, że są oni szczególnie narażeni na przestępstwa takie jak wyłudzenia pieniędzy czy wykorzystanie ich danych osobowych.

Wiceprzewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej senator Antoni Szymański zauważył, że aktywność seniorów, których jest coraz więcej, jest ważna nie tylko dla nich, lecz dla całego społeczeństwa. Maja oni kompetencje i wiedzę, które powinni przekazywać młodszym pokoleniom. „Jesteście specjalistami w swoich dziedzinach, dlatego organizacje pozarządowe was potrzebują, abyście mogli wykorzystać wolny czas i przekazywać waszą wiedzę” – mówił senator Szymański.

Dzień wcześniej marszałek Senatu wziął udział z grupą seniorów w spacerze nordic walking w parku w okolicach Senatu. Była to promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród osób po 60. roku życia.

zapis video

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito