Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

W Senacie podsumowano akcję "Lato z Polską"

Podczas uroczystego podsumowania w Senacie tegorocznej akcji „Lato z Polską” marszałek Stanisław Karczewski 24 października 2017 r. wręczył certyfikaty samorządom, które przyjęły polskie dzieci z 36 krajów. Podpisany został także list intencyjny  w sprawie organizacji XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w 2018 r. w Krynicy Zdroju.

W spotkaniu z ponad 60. samorządowcami wzięły także udział wicemarszałek Senatu Maria Koc, senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, oraz senator Małgorzata Kopiczko. Obecny był prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski i burmistrz Krynicy Zdroju Dariusz Reśko.

Marszałek Senatu zachęcał przedstawicieli samorządów, aby wzięli udział w akcji również w przyszłym roku i namawiali do tego innych. „W projekcie budżetu dla Senatu na przyszły rok zostało zaplanowane zwiększenie funduszy na wsparcie działań związanych z opieką nad Polonią i Polakami za granicą. Zaproponowano zwiększenie kwoty z 75 mln zł, którą Senat dysponował w tym roku, do 100 mln zł. To znaczny wzrost środków na wspieranie działań takich jak ta akcja” – poinformował marszałek. Marszałek Karczewski wyznał, że ogromne wrażenie wywarł na nim entuzjazm dzieci i młodzieży, które spędziły wakacje w Polsce. „Wiem, że z radością tutaj przyjechali, ponieważ odwiedziłem wiele miejsc, w których odbywały się obozy i kolonie. Prawie wszyscy uczestnicy, z którymi rozmawiałem, mówili po polsku” -  powiedział marszałek Karczewski. Podkreślił, że wakacje spędzone w Polsce były dla nich okazją do doskonalenia języka polskiego, a możliwość rozmawiania z rówieśnikami z całego światy była do tego dodatkową zachętą. Stanisław Karczewski zaznaczył, że te obozy i kolonie były nie tylko formą wypoczynku, lecz także sposobem  budowania polskiej tożsamości. „Młodzież poznała Polskę i nawiązała więzi z krajem dzięki odwiedzeniu miejsc związanych z historią i poznaniu tradycji” – dodał.

„Mamy ambitne plany, aby w przyszłym roku 3000 młodych Polaków mogło przyjechać do Polski” – zapowiedział prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski. „Jedną z intencji dzisiejszego wielowątkowego spotkania jest rozmowa o przyszłorocznej akcji – wymiana pomysłów, jak zachęcić młodzież do uczestnictwa i zorganizować im pobyt tak, aby zakochali się w ojczyźnie, z której pochodzą ich przodkowie” – mówił prezes Bonisławski.

W tegorocznej, dziewiątej edycji akcji „Lato z Polską” wzięło udział ok. 1700 dzieci i młodzieży z 36 krajów. Uczestniczyli oni w 43 różnorodnych tematycznie turnusach kolonijnych, takich jak obozy artystyczne czy sportowe. Zorganizowano również obóz rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych polskich dzieci z Białorusi. Podczas spotkania zostały wyemitowane dwa filmy zrealizowane podczas tegorocznych polonijnych wakacji. Były to materiały podsumowujące warsztaty żeglarskie we Władysławowie oraz obóz krajoznawczy w Karpaczu. Większość uczestników odwiedziła Polskę po raz pierwszy. W akcję organizowaną przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zaangażowały się 33 samorządy różnego szczebla z całej Polski. Projekt został dofinansowany przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

W trakcie spotkania prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski i burmistrz Krynicy Zdroju Dariusz Reśko podpisali list intencyjny w sprawie organizacji XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w 2018 r. Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał burmistrzowi Krynicy Zdroju oficjalną flagę igrzysk. „Dla Krynicy Zdroju i jej mieszkańców organizacja Zimowych Igrzysk Polonijnych w przyszłym roku jest symboliczna, ponieważ odbędzie się w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zimowa olimpiada łącząca polskich sportowców z całego świata będzie dobrym sposobem na inaugurację obchodów tej rocznicy. W ostatnich dniach lutego 2018 r. zapraszam na piękny tydzień polonijny do Krynicy” - powiedział burmistrz Reśko.

Światowe Polonijne Igrzyska Letnie i Zimowe odbywają się co dwa lata. W 2017 roku gospodarzem letniej olimpiady był Toruń.

Akcję „Lato z Polską” zapoczątkował  śp. Maciej Płażyński, były prezes Stowarzyszenia,  w 2009 r.  - pod auspicjami Senatu. Podczas tej akcji organizowane są pobyty edukacyjno-integracyjne dla dzieci polskiego pochodzenia z całego świata we współpracy z samorządami lokalnymi w Polsce,  które są jednocześnie gospodarzami tych pobytów. W poprzednich edycjach projektu nasz kraj odwiedziło kilkanaście tysięcy młodych rodaków, a w organizację „Lata z Polską” włączało się co roku kilkadziesiąt samorządów lokalnych różnego szczebla. Poszczególne turnusy trwające od kilku do kilkunastu dni są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat oraz młodzieży studenckiej.

zapis video

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito