Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wydarzenia

Marszałek z serbskimi palamentarzystami o przyszłości UE

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski po południu 6 września 2017 r. spotkał się z serbskimi politykami, wiceprzewodniczącymi parlamentu Republiki Serbii: Vladimirem Marinkowiciem i wiceprzewodniczącą Gordaną Ćomić, którzy przyjechali do Krynicy na Konferencję  Europa Karpat. Na spotkaniach rozmawiano o przyszłości Unii Europejskiej i unijnych aspiracjach Serbii.

Marszałek Karczewski podkreślił, że Polska wspiera aspiracje Serbii. Zdaniem marszałka Unia Europejska powinna być otwarta na wszystkie kraje, które wyznają wartości Europy Zachodniej. Dodał, że Polska przeciwna jest Europie dwóch prędkości. Powiedział też, że docenia stabilizacyjną rolę w regionie Bałkanów Zachodnich.

Wiceprzewodniczący Marinkowić wyraził obawy, że Europa dwóch prędkości zamknie Serbii i innym krajom starającym się o przyjęcie do UE drogę do uczestnictwa w tym europejskim projekcie. Poinformował marszałka o aktualnym stanie przygotowań Serbii do członkostwa w UE; Serbia ma otwartych 10 rozdziałów negocjacyjnych, zabiega o zmniejszenie długu publicznego, ściągnęła do kraju inwestycje zagraniczne na kwotę 2 mld euro. Powiedział też, że Serbia popiera wszystkie inicjatywy regionalne - Trójmorze, Europa Karpat, inicjatywę naddunajską.

Politycy uznali, że wymiana gospodarcza między Polską a Serbią jest na zbyt niskim poziomie w stosunku do potencjału obu gospodarek i stwierdzili, że będą zabiegać o poprawę relacji handlowych i gospodarczych.

Serbscy politycy prosili marszałka o utworzenie w polskim parlamencie grupy przyjaźni polsko-serbskiej, która może stanowić dodatkowy impuls do pogłębienia stosunków dwustronnych.

Foto: Przemek Cebula /...
Foto: Przemek Cebula /...
Foto: Przemek Cebula /...
Foto: Przemek Cebula /...
Foto: Przemek Cebula /...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito